V průběhu letošního ročníku jsme navštívili několik zajímavých pionýrských skupin a kluboven. Putování zakončíme v Čáslavi ve středních Čechách, tamní pionýři mají klubovnu v areálu bývalého tankodromu. Možná si vzpomenete, že to byli právě čáslavští pionýři, kteří na její zeď před několika lety namalovali pionýrskou vlaštovku v nadživotní velikosti. O provozu klubovny a plánech na její zvelebení nám povyprávěl Vojta Zvolský.
Kde máte nyní klubovnu a jak je velká?
Naše klubovna se nachází kousek za městem v lese v místě bývalého tankodromu. Po vojácích zde zbyl jeden objekt, který využíváme jako klubovnu. Po poslední rekonstrukci došlo ke spojení dvou místností a vznikla jedna velká, do které se na spaní vejde na zem a na gauče kolem 20 dětí. Pro jeden oddíl je to akorát a asi by nebyl problém domluvit tu spaní i pro „cizí“ pionýrské skupiny. U klubovny je dále velký pozemek, který využíváme na jakékoliv běhací hry, ale také třeba na paintball.
Které skupiny ji využívají?
Klubovnu využívá jen naše pionýrská skupina, každý pátek odpoledne se v ní konají schůzky tří oddílů. Kromě toho ji využíváme i na akce, jako je pálení čarodějnic nebo už zmíněná Paintballová liga. Jde vůbec o největší akci pro veřejnost, kterou během roku pořádáme.
Jak dlouho tu jste a kde jste se scházeli předtím?
Do klubovny jsme přišli krátce po Sametové revoluci, jsme zde tedy již 30 let. Předtím se čáslavské oddíly scházely v klubovně, která byla postavena na konci 60. let junáckými oddíly. Je tedy logické, že jsme ji museli po roce 1989 opustit.
Na co jste nejvíce pyšní?
I když v klubovně není tekoucí voda ani elektřina, máme už skoro 10 let na střeše dva solární panely, díky kterým můžeme alespoň svítit. Letos jsme přistoupili k obnově a vylepšení tohoto systému.
Jak máte vymyšlenou a rozdělenou péči o klubovnu?
Snažíme se dělat pravidelně brigády, ideálně dvakrát za rok a takový velký generální úklid provádíme vždy po táboře.
Co vám v klubovně chybí, co byste chtěli jinak?
Jak už jsem zmínil, stále nám chybí voda a elektřina, využíváme jen na svícení. Další nevýhodou je, že zde kromě kamen na dřevo není topení, proto se v zimě scházíme v klubu důchodců, který máme v nájmu od města.
Co je první, co děti po příchodu do klubovny udělají?
Obvykle vyndáme polystyreny, na kterých venku sedíme, nebo stoly s lavičkami.
Máte v plánu klubovnu nějak výrazně upravit, vylepšit či opravit?
V letošním roce chceme přistoupit k velké rekonstrukci interiéru, máme v plánu vymalovat a pořídit nový nábytek a koberec. Dále bychom chtěli posílit solární systém a udělat rozvody elektřiny po celé klubovně a vyčistit studnu, a přivést tak do klubovny i tekoucí vodu. Dále nás trápí velká vlhkost především ve skladu, takže uvažujeme o izolaci. V rozvoji areálu chceme pokračovat i v dalších letech, protože je v okolí klubovny spousta prostoru na nové nápady.
ptala se Mirka