Bývalý kostel, zřícenina či výhled na lázně

Poslední díl letošního putování se podívá na západ Čech. V Plzeňském a Karlovarském kraji najdeme přibližně šedesátku rozhleden nejrůznějšího typu.

Jedna z nejkrásnějších rozhleden v republice je ta na Krásenském vrchu (okres Sokolov). Kamenná rozhledna s točitým schodištěm po obvodu (na snímku) připomíná Babylonskou věž a stojí poblíž Krásna. Za návštěvu stojí i nepravidelná rozhledna Na Vrchách (okres Rokycany).

Nejstarší v západních Čechách jsou věž bývalého kostela Bolfánek (okres Klatovy) a věž zříceniny Rýzmberk (okres Domažlice). Obě stojí za návštěvu a dají se spojit s výletem do okolí. Naopak jednou z nejmladších staveb je rozhledna na vrcholu šumavského Špičáku, která byla otevřena v roce 2014 a nabízí výhled na Velký Javor v Německu, Černé jezero a při dobré viditelnosti i alpský Dachstein.

Nejvyšší rozhledna na západě Čech stojí na okraji Plzně a právě západočeskou metropoli z ní má návštěvník jako na dlani. Sylván slouží i jako vysílač. Říká se, že kdo nenavštívil rozhlednu Diana, jako by nebyl v Karlových Varech. Navštívíte-li nejznámější české lázně vydejte se lanovkou i na rozhlednu nad městem.

Pokud chcete vyrazit na výpravu do této části republiky, můžete se ubytovat i v některé pionýrské základně – například v chatě Jitřenka na Zelené Lhotě u Nýrska (s kapacitou 40 lidí), na základně Lomíček (80 lidí) poblíž Stodu nebo na základně Bystřina u Sokolova (100 lidí). Podrobnosti o nich (včetně kontaktů či možnosti rezervace) najdete na webu nemovitosti.pionyr.cz.

Mirka

Další výhledy v okolí

•  Cibulka (okres Sokolov)

•  Hamelika (okres Cheb)