Babičky radí dětem, děti zase babičkám

O mezigenerační spolupráci jste si v Mozaice mohli přečíst informace už mnohokrát. Dnes přinášíme rozhovor s Marcelou Hrdličkovou z PS Ochránců míru Chropyně, která spolupráci dětí a seniorů do své činnosti zařadila. Pojďme se podívat, jak celá myšlenka vznikla, jak se povedla a co skupina plánuje dál.

Představ nám vaši skupinu a činnost.

Jsme PS Ochránců míru Chropyně. Vedu výtvarnou klubovnu, kterou jsem založila v období covidu. Původně chodilo tak pět dětí, ale dnes už jich pravidelně chodí kolem šestnácti. Ačkoliv se jedná o výtvarnou klubovnu, děláme i klasické pravidelné schůzky.

Jak vznikl nápad na mezigenerační spolupráci?

Jednoho dne mě napadlo napsat rodičům našich dětí, zda nemají prarodiče, kteří by měli zájem trávit čas s dětmi, povykládat si s nimi o Vánocích a adventu, nebo si něco vyrobit. A tak to nějak vzniklo. Ozvaly se mi tři maminky, které se domluvily se svými babičkami a ty nakonec na naši schůzku přišly.

Jak setkání probíhalo?

Protože jsou to ale správné babičky, donesly dětem i perníčky, roládu a další dobrůtky, které napekly. Následně jsme si sedli a babičky dětem vyprávěly o Vánocích, které zažily v dětství, o dárcích, které dostávaly, jak zdobily stromečky a o dalších věcech. Dokonce se pořádně připravily i na vyprávění a donesly staré fotky a ozdoby, které se dříve dávaly na stromečky. Bylo to opravdu nádherné a musím říci, že tam ta vánoční atmosféra proudila opravdu silně. Děti dokonce pokládaly různé otázky a bylo to jednoduše pěkné. Později dokonce babičky pomohly dětem s výrobou přáníček. Na konci dostaly babičky ode mě hrníček a jako dárek sypaný vánoční čaj.

Pozvali jste pak babičky ještě někdy?

Ano, ale ony se nám spíš ozvaly samy. Když jsme měli mít další schůzku, začaly se babičky vyptávat, zda by nemohly přijít znovu. Takže jsme samozřejmě souhlasili a ony přišly. Děti si na schůzce vyráběly mýdla, pracovaly s 3D perem a vyráběly si hvězdičky z perliček. Při tom je pozorovaly babičky a pomáhaly jim.

Jak se děti stavěly k spolupráci se staršími?

Děti to braly dobře a pěkně. Pozorně poslouchaly a následně se ptaly. Zajímavá byla i práce s 3D perem. Pro babičky to byla nová technologie, a tak dětem dělaly ze začátku jen dozor. Nakonec jsme jim ale nabídli, že si to můžou také zkusit, a tak se karty obrátily a děti na oplátku učily a pomáhaly zase jim.

Kdo s nápadem na spolupráci přišel?

S nápadem jsem přišla já. Byla jsem totiž zapojená do mezigeneračního projektu. A když jsem tak přemýšlela, co a jak mám udělat, napadlo mě, že Vánoce jsou ideální čas pro takovéhle sezení.

Jaké akce plánujete dál?

Do konce roku plánujeme ještě jednu akci, která se koná každý rok. Jedná se o posezení pro rodiče, ale klidně i prarodiče, kde jim představíme naši klubovnu, nabídneme jim občerstvení. Celé je to přitom laděné do tématu Vánoc, takže rozkrajujeme jablíčka, pouštíme lodičky, prskáme prskavkami a děláme další vánoční tradice. Na konci dne pak přijde malý pionýrský Ježíšek, který nachystá dárky nejen dětem, ale nechá něco malého i pro dospělé.

Ptal se Vojta