Babi, dědo, zapojte se i vy

70. léta jsou za námi, tak se pojďme společně podívat, jak si s děti a jejich prarodiče s úkoly poradili.

UHELNÉ PRÁZDINY – BABIČKA EVA (AMÁLIE):

Pořád smutně vykládáš, že kvůli té nemoci má tvoje školka prázdniny, tak já ti povím o našich speciálních prázdninách. Stalo se to po Vánocích, na Silvestra. Přišli k nám na návštěvu teta, strejda a bratranec Michal. Strejda přišel v havajské košili a smál se, že se brzy půjdeme koupat na přehradu. Hráli jsme karty a ráno odešli. Okamžitě zazvonil zvonek, vrátili se a všem jsme museli půjčit všechny bundy, co jsme měli. Ještě, že to domů neměli daleko, nenastydli a brzy nám je donesli zpět. V televizi říkali, že nepůjdeme do školy aspoň dva týdny. Neměli jsme žádné úkoly, takže jsme si hráli doma, četli si – já byla zrovna v osmé třídě – a občas šli ven s kamarádama blbnout, protože sněhu bylo všude plno. Rodiče nešli do práce, v rádiu i v televizi říkali, že v továrnách i kancelářích je taky zima. Můj taťka, tvůj praděda, pak musel jít s ostatními odhazovat sníh z kolejí, aby mohly jezdit aspoň tramvaje. Prázdniny jsme měli sice delší, ale pak jsme chodili do školy pořád. Zrušili jarní prázdniny. Tak snad ty tvoje „prázdniny“ taky brzy zruší.
Pozn. red. Babička vzpomíná na Silvestra 1978, kdy během noci spadla teplota o 30 stupňů. Mráz pak na měsíc paralyzoval zemi.

Babi, dědo, pusťme se do prozkoumávání let šedesátých

Období 60. let je významné i proto, že z Pionýrské organizace ČSM vzniká Pionýr, který je svou nezávislostí na školách a politických stranách velmi podobný našemu dnešnímu spolku. Stalo se i mnoho dalšího, některé události vám pomohou přiblížit úkoly pro 60. léta.

ČAS

Časový úkol je spojen s koncem školního roku. Stejně jako dnes i v 60. letech rok končil vysvědčením. Zkuste s babičkou a dědou zapátrat v jejich archivu a najít stará vysvědčení. Možná budete překvapeni, že se od těch dnešních zas tak moc neliší. Nezapomeňte si popovídat o tom, co vaše prarodiče ve škole bavilo a které předměty fakt neměli rádi. Napište nám o tom krátké povídání nebo se s babi a dědou a jejich vysvědčením vyfoťte a pošlete nám fotku.

MÓDA

Jaká byla móda šedesátých let? Na jedné straně nespoutanost a barevnost květinových dětí, na druhé elegance a uhlazenost áčkových šatů. Rok 1964 je také spojen s první minisukní. Také tentokrát se můžete pustit do naší papírové panenky, nakreslit můžete i nový vzor šatů podle vyprávění babičky nebo dědy, tentokráte ale u kreslení neskončíme… Připraven máte střih na šaty a podle něj si nastříhejte vhodnou látku a ušijte šaty pro vaši papírovou panenku.

VÝZNAMNÁ UDÁLOST

Ve středu 12. dubna 1961 v 9:07 hodin moskevského času startuje z kosmodromu Bajkonur první kosmonaut světa – jmenuje se Jurij Gagarin, který se přes noc stal hrdinou pro celý svět. Obletěl Zemi a po 106 minutách přistál. Připomeňte si s babi a dědou ten přelomový den. Jak na něj vzpomínají? Vyrobte společně raketu – foukačku a udělejte si závody. Kdo doletí nejdál? Vyfoťte svůj model nebo i závody a pošlete nám fotku nebo video.

FILM

V srpnu 1965 se na obrazovce televize objevil kluk s papírovou čepicí, který od té doby večer co večer nosí dětem pohádky – tisíce pohádkových příběhů, které byly z počátku jen černobílé. V šedesátých letech vznikla řada pohádkových seriálů, které si dodnes rádi pouštíme, například Broučci, O loupežníkovi Rumcajsovi, O vodníku Česílkovi, Z mechu a kapradí atd. Složte si s babi a dědou večerníčkovskou čepici, podívejte se společně na oblíbený večerníček babi a dědy a nakreslete nám alespoň jednu postavičku.

HUDBA

Hudebními hvězdami byli Yvetta Simonová, Rudolf Cortés, Milan Chladil. Rokenrol k nám pronikal zadními dvířky, první čeští rockeři pro něj vymysleli krycí jméno bigbít. Úroveň textů českých písní stoupala, a to zejména zásluhou Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Folkovou dvojicí Paleček a Janík začala éra prvních písničkářů. Vezměte s babičkou nebo dědečkem pár písniček ze 60. let, zkombinujte jejich sloky (nemusíte použít všechny sloky z dané písničky), a vytvořte tak novou písničku 60. let.

PŘEDMĚTY

V šedesátkách si holky hrály s mrkacími panenkami, začaly se objevovat první Barbie. U kluků frčely plechové hračky a na konci 60. let přichází legendární Duplo. Známé byly také tzv. usárny nebo teletiny a maminky začaly používat první kulmy. Zkuste s babičkou nebo s dědou nějaký takový předmět ze 60. let pohledat, seznamte se s ním a zjistěte, k čemu byl a jak se používal. Poté zapojte svou kreativitu a vymyslete společně s babičkou nebo s dědou básničku o vybraném předmětu, nezapomeňte doplnit vlastní ilustraci.

VÝPRAVA

V šedesátých letech se objevila řada nových staveb, jmenovat můžeme třeba plavecký stadion v Podolí nebo pavilon Z na brněnském výstavišti. Pro nás pionýry může být zajímavá třeba stavba Tábornické školy v Lipnici. No a když už konečně můžeme ven, můžeme se vypravit s babi a dědou na místa, která mají v oblibě a která si pamatují právě třeba z 60. let. Pošlete nám fotky ze své výpravy anebo výprav, a když budete šlapat, nezapomeňte se zapojit do pionýrské cesty do vesmíru.

SPORT

60. léta byla ve sportu ve znamení výrazných osobností. Kdo nikdy neslyšel jména Jiří Raška nebo Věra Čáslavská? Ale nebyli to jen tihle dva. Na zimních olympijských hrách bodovali kromě skokana na lyžích Rašky také například krasobruslař Karol Divín, hokejisté a další. Na letních hrách např. Eva Bosáková, Bohumil Němeček, Václav Kozák, Pavel Schmidt či zmiňovaná gymnastka Věra Čáslavská. Pokračujte v doplňování dědovy či babiččiny sportovní kartotéky – vytvořte další kartu sportovce – údaje o životě, sportovní úspěchy. Kartu vyfoťte a obrázek nám pošlete.