Babi, dědo, vyprávěj

Startovací kolo Babi, dědo, vyprávěj je za námi, práce přicházely od těch úplně nejmenších prvňáčků i od větších dětí. Pojďme se podívat, jak vyprávění některých z nich dopadlo.

PROJEKT JE ZAMĚŘEN NA PODPORU MEZIGENERAČNÍCH ZÁŽITKŮ A ZKUŠENOSTÍ A JE PODPOROVÁN MINISTERSTVEM ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY.

Propojení mezigeneračních vztahů podporuje ve svých projektech MŠMT Takové a další příběhy nám přicházely od dětí, a protože všechny byly moc pěkné, rozhodli jsme se, že si odměnu zaslouží každý z nich. Odměna přijde nejen dítěti, ale i babičce nebo dědečkovi, kteří s příběhem pomáhali. Více najdete na webu pionyr.cz/babidedo.

Babi, dědo ale nekončí, a tak přichází s novými úkoly, a tentokrát pod heslem

Babi, dědo – vzpomínka na 80. léta

Opět budou důležití prarodiče našich dětí, půjde totiž o jejich vzpomínky na 80. léta, které umožní dětem do této doby lehce nahlédnout.

Zapojit se mohou všechny děti, nejen ty oddílové, ale také jejich kamarádi nečleni. Samotné zapojení je jednoduché: Děti zjišťují informace od babiček nebo dědečků, a to buď vlastních, nebo půjčených, povídají si s nimi, co se dělo v letech osmdesátých, co je tehdy zajímalo nebo ovlivňovalo, a společně vybírají úkol, který by mohli splnit. A pak už jen stačí pustit se do plnění.

Připraveno pro vás máme hned osm „osmdesátkových“ úkolů:

Taneční a plesové sezóny

První úkol je kromě 80. let spojen také s časem, kdy úkoly běží, tedy se začátkem kalendářního roku. Právě v této době se konaly plesy a taneční. Zapátrejte s babičkou a dědou ve starých albech, najděte fotky z plesové sezony. Poslechněte si jejich vyprávění o tom, jaké byly čaje o páté. A když budete moc šikovní, třeba přemluvíte babi a dědu a oni vám ukážou, nebo vás dokonce naučí nějaký oblíbený tanec svého mládí.

Úkol splníte fotkou z rodinného alba, povídáním, nebo třeba i videonahrávkou tance.

Události 80. let očima babičky a dědy

Píše se 17. listopadu 1989. V 16 hodin začalo v Praze na Albertově shromáždění studentů pražských vysokých škol u příležitosti 50. výročí pohřbu studenta Jana Opletala. Brzy se oficiální manifestace změnila v demonstraci požadující odchod vedoucích představitelů státu… Až po 21. hodině je dav rozehnán. Objevuje se zpráva o možných mrtvých. Začala Sametová revoluce.

Mimo Prahu ale události tak rychlý spád neměly. Jak na tohle datum vzpomíná babička s dědou? Co se dělo ve vaší obci? Zahrajte si na novináře, v reportáži zachyťte vypravování babičky či dědy a pak nám ho pošlete.

Filmy

Mezi úspěšné filmy tehdejší doby patřily Postřižiny, Slavnosti sněženek, Kalamita, S čerty nejsou žerty, Amadeus, Smrt krásných srnců, Vrať se do hrobu, Tři veteráni, Sněženky a machři, Tisícročná včela, Jára Cimrman ležící, spící, Kamarád do deště, Diskopříběh ad. Film Vesničko má středisková byl dokonce v roce 1987 nominován na Oskara za cizojazyčný film.

Zavzpomínejte s dědou a babičkou na jejich oblíbené filmy z osmdesátek, podívejte se na jejich oblíbené herce a příběhy. A pak nám napište recenzi jednoho takového filmu (kdo v něm hrál, kdo jej natočil, kdo napsal scénář nebo podle jaké knihy byl film natočený, o čem film byl, jak se líbil prarodičům a jak vám).

Hudba

V anketě Zlatý slavík se na první příčkách umístili například Karel Gott a Hana Zagorová. Vznikly kapely Kabát, Tři sestry, Visací zámek, Mňága a Ždorp, ve folkové hudbě se objevila jména jako např. Poutníci, Nezmaři, Máci, Wabi Daněk. Ikonickou skladbou této dekády se stala již podruhé píseň Modlitba pro Martu, která se stala hymnou pádu komunistického režimu.

Zapátrej s babičkou a dědečkem v jejich hudební paměti a společně sestavte hitparádu 10 písní z 80. let 20. století. A pokud chcete, společně si vámi vybranou písničku z této dekády zazpívejte, natočte se u toho a video nám zašlete.

Předměty, které „frčely“

V 80. letech se používaly předměty, které dnes asi ani neznáte. Nebo víte, co je walkmen, audiokazeta a digihra? Mezi hračkami frčel mončičák a legendární Tatra. Školáci toužili po penálu s magnetem, sbírali samolepky šmoulů a nosili tzv. žebradla. Filmy nebyly ke stažení, bylo možné si je koupit na VHS kazetách anebo půjčit ve videopůjčovně.

Zkuste zapátrat u svých prarodičů, zda nějaký takový předmět ještě nemají a pokud ano, ať vám povykládají, jak se používal. Nemusí se jednat jen o tyto předměty, prarodiče vám můžou nabídnout i jiné. Seznamte se s předmětem, který byl pro tuto dobu typický, vyzkoušejte jej a hlavně nám o tom dejte vědět ;).

Móda

Jak vypadla móda osmdesátých let? Balonové sukně, nápadné detaily, námořnická sáčka s velkými ramenními vycpávkami, kalhoty zvané mrkváče – nahoře široké, dole úzké – někdy s povrchovou úpravou tzv. plísňáče, džíny a džínové bundy do pasu. K džínám se nejčastěji nosila bavlněná trička a svetry. S vlnou aerobiku přichází do Československa oblíbené legíny.

Pojďte si obléct postavičky do typického oblečení 80. let. Připravte si oblékací postavy (viz vzor) a můžete začít oblečením, které vám popisujeme. Vybarvit už si ho musíte sami. A co ráda oblékala vaše babička a děda? Babička určitě pomůže s výrobou papírového modelu, ten pak vyfotíte a s krátkým popisem, oč jde, nám pošlete.

Sportovec

Ve sportu se mluvilo o Davis Cupu, který vyhráli Češi v roce 1980. V týmu pro finále byl Ivan Lendl, Tomáš Šmíd, Pavel Složil a Jan Kodeš. Mistryní světa se stávají atletky Jarmila Kratochvílová či Helena Fibingerová, ze ZOH přivezla bronz Květa Jeriová, z LOH v Soulu pak zlato Jozef Pribilinec, na mistrovství světa v ledním hokeji v roce 1985 získali českoslovenští hokejisté zlatou medaili. Dlouhých 322 týdnů se v čele ženského tenisu drží Martina Navrátilová… A jací byli oblíbení sportovci vašich dědečků a babiček?

Zavzpomínejte, hledejte a vytvořte kartu sportovce – údaje o životě, sportovní úspěchy a třeba i dohledáte, co dělá dědův oblíbený sportovec dnes. Kartu vyfoťte a obrázek nám pošlete.

Výprava na místo, které mělo v osmdesátých letech pro babičku nebo dědu význam

V 80. letech se nově objevila místa, kam se vyplatilo zajít. Prohlédnout si nově zrekonstruované Národní divadlo, dát si kávu nebo limonádu v divadelní kavárně nebo v protější kavárně Slávie. Prohlédnout si Prahu z nového televizního vysílače nebo koncert v Paláci kultury, dnes Kongresovém centru. A kromě toho tu i v té době bylo spousta nádherných míst. Pokud jsou taková místa spojená s krásnými zážitky, pak na ně dlouho vzpomínáme a plánujeme navštívit je znovu.

Zjistěte u dědy nebo babičky, zda mají takové místo, na které si pamatují právě z 80. let, a vylákejte je na společnou výpravu. Těšíme se na vaše fotky, videa anebo psaní o tom, jaké to bylo, jak se takové místo změnilo a třeba i to, jaký zážitek z 80. let se k tomu místu váže.

Informaci o splněných úkolech nám společně s vyplněnou tabulkou posílejte na babidedo@pionyr.cz, (klidně průběžně nebo na konci osmdesátkové výzvy) nejpozději do 5. března. Po vyhodnocení čekají zajímavé odměny nejen na vylosované děti, ale také na babičky nebo dědečky. Bez nich by totiž děti úkoly plnit nemohly.

Tak neváhejte a pusťte se do toho, osmdesátá léta jsou zpět!