Znáte dodgeball? Rychlá vybíjená nadchne děti i dospělé

Už 6. května se v Kopřivnici koná pionýrský turnaj v dodgeballu, který je součástí letošního mistrovství ČR v tomto stále ještě nepříliš rozšířeném sportu. Pořádá ho Pionýr Kopřivnice a informace z něj jistě přineseme v příštím čísle. Dnes vám však tento sport představíme, je totiž velmi zajímavý. O tom, jak lze dodgeball zapojit do běžné činnosti a co je na něm zábavné, povyprávěla Vendula Nejedlá z 63. PS Sosna Praha 8.

Kdy poprvé se vaše skupina setkala s dodgeballem?

A jéje, to už je let, byl to nějaký RESET – asi pražský, ale možná až ostravský, každopádně tam dodgeball prezentovali kopřivničtí pionýři. A nás naprosto nadchnul. Okamžitě po návratu jsme tenkrát začali shánět míče, ale ty v Čechách nebyly k dostání. Obrátili jsme se na Kopřivnické a měli jsme štěstí, zrovna tenkrát dělali objednávku do zahraničí a tak jsme se svezli s nimi a za pár měsíců jsme míče měli. A do té doby? Pořídili jsme si obyčejné gumáky, aby bylo alespoň něco.

Jak bys tento sport popsala někomu, kdo ho nikdy neviděl a nehrál?

Nejsem odborník, ale jedná se o takovou hodně rychlou vybíjenou. Nehraje se totiž s jedním nebo se dvěma míči, ale hned s pěti. Hřiště není rozdělené jen napůl, ale na čtyři zóny, kromě středové čáry, je v každé polovině ještě jedna čára, která odděluje obranou zónu každého týmu, tedy tu, kam protější tým nesmí. A pak už je to hodně rychlé, všech pět míčů je na začátku na středové čáře, kam týmy vybíhají, dva míče mají jasné, ty protější tým vzít nemůže, a o středový je boj. Ve chvíli, kdy s míči doběhnou na svou část, mohou začít vybíjet. A pak je tu systém vybíjení a návratu do hry. Nebezpečné je, že pokud vám protější tým míč chytí ze vzduchu, jste vybití. Vybití tvoří řadu na kraji hřiště, a pokud chytíte soupeřův míč, první v řadě se vrací do hřiště. Nikdy tedy není jasné, jak to dopadne, hra je dost proměnlivá a dost rychlá. Pravidel je samozřejmě o něco více, ale tohle základ.

Zaujal vás tento sport hned? Okamžitě jste věděli, že ho chcete hrát také?

Ano, okouzlil nejen děti, ale i vedoucí. Ono už i pořízení gumáků, než jsme sehnali pravé dodgeballové míče, svědčí o tom, že nás dodgeball doslova dostal. A k těm míčům – ony jsou trochu jiné, těžší než gumáky a ne úplně nafouknuté, uvnitř je nafouknutá část, obalená v podstatě molitanem. Míč je tak dobrý na házení, je dost rychlý, ale zároveň decentnější při tvrdé ráně.

Jak často dodgeball na schůzkách hrajete?

To je velmi různé, u nás v Praze se hraje těžko, takže míče bereme spíš na akce.

Vyrazíte na mistrovství ČR dětí, které pořádá PS Kopřivnice?

Letos určitě ne, ale uvažujeme o tom do budoucna. Stálo by to za to, ale nejdříve musíme sestavit pravidelný tým a hlavně promyslet, kdo by si to vzal na starost.

Co byste poradili skupinám, které by se do dodgeballu chtěly pustit také?

Ať neváhají a zkusí to, oproti nám mají tu výhodu, že sadu míčů mohou získat na ústředí. Víc nepotřebují a jako sport to rozhodně není drahé. Žádné další speciální vybavení není třeba. Takže pokud dodgeball neznáte a vaše děti mají rádi tradiční vybíjenou nebo vracečku (a které dítě je nemá rádo), tohle jim přinese nový zážitek.

Ptala se Mirka