Vypravte se na severní Moravu

Severovýchodní část naší republiky nabízí mnoho možností, kde se ubytovat nebo kam vyrazit na výlet. Pojďme se podívat, které základny a místa doporučuje předseda Moravskoslezské krajské organizace Pionýra Josef Matoušek.
Začneme naší krajskou budovou Bajkalská, která se nachází v Ostravě-Porubě a je majetkem Pionýra. Zde nabízíme i krátkodobé ubytování na vlastních karimatkách. V blízkosti budovy (200 m) je krytý bazén. V Ostravě můžete navštívit také zoo, oblast Dolních Vítkovic, Hornické muzeum Landek, kde se v roce 2017 konal pionýrský RESET, a nesmíme také zapomenout ani na Slezskoostravský hrad a Důl Michal či Hasičské muzeum města Ostravy.

Dalšími místy vhodnými pro návštěvu jsou DinoPark v Doubravě nebo šikmý kostel v Karviné. V zámku ve Frýdku-Místku naleznete muzeum Beskyd, které nabízí několik expozic. V Kravařích se nachází zámek, kde můžete nahlédnout do života zámeckých pánů, ale i prostého lidu. Pěkný výlet je i na zříceninu hradu Hukvaldy a jeho okolí.

Pokud jste příznivci přírody a hor, vydejte se na Lysou horu, královnu Moravskoslezských Beskyd. Z ní se vám naskytne neopakovatelný výhled na hřebeny a údolí Beskyd a Javorníků, také na Jeseníky a na slovenské hory.

Za zmínku stojí také stezka Valaška, jejíž součástí Himalájský chodník nebo Skywalk, skleněná vyhlídka. Tato nadzemní panoramatická stezka je otevřena celoročně. Je dlouhá 610 metrů, součástí stavby je vyhlídková plošina vysoká 22 metrů.
Za dobrého počasí můžete vidět až na Jeseníky nebo Velkou Fatru. Stezka je doplněna o chodník slávy.
Valašské muzeum v přírodě se nachází v Rožnově pod Radhoštěm a je největším muzeem svého druhu v republice. Je tematicky rozčleněno na několik prohlídkových okruhů – Dřevěné městečko, Valašská dědina, Mlýnská dolina, Pustevny – Libušín, Maměnka, Zvonice a nově i okruh Kolibiska. Muzeum se nachází na okraji Rožnova pod Radhoštěm. V okolí muzea najdeme zelenou turistickou cestu vedoucí z Rožnova do Dolní Bečvy. Nad areálem muzea se vypíná místní dominanta Radhošť.
Pozvánka na závěr: Jednou z pozoruhodných částí Těšínských Beskyd je bezesporu prales Mionší, který se rozkládá v nadmořské výšce 893 metrů mezi obcemi Dolní a Horní Lomná a patří mezi největší chráněné oblasti v celé ČR. Samotná oblast pralesa přístupná není, ovšem v jeho blízkosti je středně náročná naučná stezka Mionší, která zabere zhruba 3-4 hodiny a kterou lze absolvovat s odborným výkladem.

Další základnou, kterou najdete v našem kraji, jsou Nové Heřminovy, táborová základna kousek od Bruntálu, na úpatí Ptačí hory, břehu řeky Opavy a v budoucnu na hrázi přehrady. Jde o dva dřevěné sruby – jeden slouží jako chata vhodná k přespávaní od jara do podzimu s koupelnou a kuchyňkou, druhý je přes letní prázdniny jídelnou a kuchyní. Nechybí umývárky a splachovací venkovní WC, pitná voda a elektřina. Kapacita základny je 60 osob, mimo letní prázdniny 15-20. Na rozlehlé louce v létě najdete 35 podsadových stanů. Toto všechno udržuje a zvelebuje Pionýrská skupina Miloše Sýkory.

A kam se v okolí můžete vydat? Skvělé výlety jsou na blízkou Slezskou Hartu, úzkorozchodnou železnici v Albrechticích, bazén v Bruntále, ale i les Ptačí hory, kde najdete stín i v letních měsících, a množství aktivit nabízí i osvěžující voda řeky Opavy.

Josef Matoušek