Výpis z evidence skutečných majitelů/vlastníků

Někteří z vás se při podávání žádosti o dotaci potkali s tím, že po nich byl vyžadován výpis z evidence skutečných majitelů. Požadavek vychází ze změny v zákoně č. 37/2021 Sb. o evidenci skutečných majitelů, kdy jsme povinni od 1. prosince 2021 dokládat k žádosti o dotaci údaje o skutečném majiteli právnické osoby ve formě úplného výpisu. Tato povinnost vychází také ze zákona č. 250/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů. Ne všude to nyní požadují, ale do budoucna to bude běžná součást žádosti. V reálu to znamená, že když budete nově žádat o dotaci či grant na krajském úřadě či vaší obci, měli byste jako další povinnou přílohu přikládat tento úplný výpis. Může se stát, že bude stačit výpis zjednodušený, který lze získat na adrese www.justice.cz po zadání vašeho identifikačního čísla (IČO).

V případě úplného výpisu je situace o něco složitější, ale máte dvě možnosti. První možnost je požádat o výpis papírovou formou. Na webu Pionýra je ke stažení žádost, kterou stačí vyplnit a odeslat na adresu Městského soudu v Praze, kde má sídlo náš hlavní spolek. Připravenou žádost vyplníte dle vaší pionýrské skupiny a odešlete na adresu napsanou v žádosti. Zaslání úplného výpisu je zpoplatněno částkou 70 Kč. Pokud k žádosti rovnou přidáte kolek v hodnotě 70 Kč, který lze koupit na poště, vyřízení své žádosti výrazně urychlíte. V opačném případě vás soud vyzve k zaplacení poplatku (pošle fakturu) a žádost odešle až po jeho připsání.

Druhá možnost je pro ty, kteří mají zřízenou datovou schránku, a je mnohem jednodušší a rychlejší.

•  Zadáte do vyhledávače odkaz https://esm.justice.cz/ias/issm/rejstrik.

•  V pravém horním rohu „přihlásit se“.

•  Z výběru zvolte přihlášení za pomoci datové schránky.

•  Vložte IČO vaší pionýrské skupiny.

•  Zvolte možnost úplný výpis .

To je vše. Zbytek udělá systém za vás.

Z výše uvedeného je jasné, že podání žádosti přes datovou schránku je jednoduché. Mnozí z vás ji zatím zřízenou nemají a povinnost zřízení datové schránky je posunutá až na 1. březen 2023. To se zdá jako spousta času, ale není na co čekat. Datovou schránku můžeme přirovnat k běžné e-mailové schránce, a tu používá většina z nás. Navíc vám datová schránka usnadní komunikaci s úřady – některé úřední záležitosti budete moct řešit prostřednictvím „datovky“, nebo ji můžete využívat i na naší běžnou komunikaci. Ideální je zřídit si k ní rovnou i ověřený podpis, usnadní vám to podepisování (například rozhodnutí o přidělené dotaci).

Jak na její zřízení? Dá se říct, že v současnosti existují tři způsoby. Ten první je asi nejpracnější. Na portále www.datoveschranky.info můžete elektronicky vyplnit formulář, který následně doplníte ověřeným podpisem a odešlete na adresu Ministerstva vnitra (Nad Štolou 3, P. O. Box 21, 170 34 Praha 7). Také je možné si formulář vytisknout prázdný a vyplnit ručně. Tento způsob je zbytečně komplikovaný, protože je stejně nutné zajít na poštu nebo úřad kvůli ověření podpisu. Je tedy jednodušší si o datovou schránku požádat přímo tam.

Po předložení žádosti na kontaktním místě veřejné správy (většina pošt, obecní a městské úřady apod.) ověří vaši totožnost a většinou si rovnou odnášíte potvrzení o zřízení datové schránky včetně přístupových údajů.

Třetí možnost je plně elektronická. Po přihlášení na www.eidentita.cz lze žádost vyřídit během pár minut. Je k tomu zapotřebí vlastnit jednu z metod takzvané vysoké úrovně záruky, kterou je eObčanka, bankovní identita nebo mobilní klíč.

Datová schránka má různé možnosti nastavení. Například je možné si oznámení o doručení do datové schránky nechat posílat na váš e-mail – to je zdarma. Také je možné nastavit oznámení prostřednictvím SMS, ale to už je zpoplatněné. Pro vstup do datové schránky můžete zmocnit i další osoby. Jejich vložení a přidělení práv najdete v nastavení datové schránky. Také si můžete nastavit heslo natrvalo, protože v základním nastavení heslo vyprší po uplynutí nastavené doby.  

Prostě není nač čekat. Termín povinného zřízení se blíží, a i když se to zdá jako další komplikace, na jejím zřízení jsou i pozitiva. Většina z nás není nadšená z návštěv úřadů a datová schránka nám může hodně cest ušetřit. Navíc komunikace s úřady je zcela zdarma. Komunikace mezi ostatními uživateli může být zpoplatněna, ale pětikoruna, kterou za zprávu zaplatíte, je v porovnání s poštovným parádní cena. Nemine nás to. Pojďme na tom najít spíš to pozitivní a naučme se s datovou schránkou pracovat dřív, než to bude povinné.

Pokud máte ke zřízení datové schránky anebo k výpisu skutečného vlastníka nějaké dotazy, neváhejte se ozvat na
pionyr@pionyr.cz.

Dušan