Výhledy na Vltavu, Hrady či Blaník

Dnešní tipy na výlety jsou ze Středočeského kraje. Mezi nejkrásnější a nejznámější české vyhlídky patří Máj mezi Slapskou a Štěchovickou přehradou. Nabízí nádherný pohled na hluboký kaňon ve tvaru podkovy, kudy protéká Vltava. Podobnou vyhlídku najdeme i proti proudu poblíž Orlíku. Solenická vyhlídka na vrchu Altán, která nabízí úžasný pohled na vltavský meandr, je přístupná celoročně.

Ve středních Čechách najdete také trojici zdánlivě souvisejících rozhleden Babka, Děd a Máminka. Babka je dřevěná rozhledna s ocelovými prvky kousek od Zruče nad Sázavou, cihlovou rozhledu Děd najdete o sto kilometrů dál – u Berouna. Děd tu stojí už od roku 1893 a byla to vůbec první rozhledna, kterou zbudoval Klub českých turistů. Jen devět kilometrů od něj stojí 33 metrů vysoká Máminka. Inspirací jejího tvaru je měřičská věž, otevřena byla stejně jako Babka v roce 2015 a při dobré viditelnosti je z ní vidět Klínovec, Šumava či Ještěd.

Zajímavou rozhlednou je také Velká Buková na Rakovnicku a příznivci zneuznaného českého génia Járy Cimrmana by si neměli nechat ujít návštěvu Velkého Blaníku

(na snímku). Cestou možná zahlédnete i blanické rytíře, kteří se podle pověsti ukrývají v hoře. Zálibu ve výhledech můžete spojit i s návštěvou některé památky – Křivoklátu, Karlštejnu, Žebráku, Českého Šternberku či zámku ve Zruči nad Sázavou.

Pokud chcete vyrazit na výpravu do středních Čech, můžete se ubytovat i v některé pionýrské základně – například v celoročně využívané základně Neškaredice u Kutné Hory (6. PS Kolín) nebo ve Sluneční zátoce poblíž Mnichova Hradiště, kterou spravuje PS Táborník a je v provozu od května do září. Podrobnosti o nich (včetně kontaktů či možnosti rezervace) najdete na webu nemovitosti.pionyr.cz.

Další vyhlídky v okolí

Bohdanka (Kutná Hora)

Ládví (Praha-východ)

• Milada (Příbram)