Vydejme se za pohádkami a pověstmi

Pro podzim jsou typické hlavně zářivé barvy, ale také si připomínáme Dušičky a  slavíme Halloween. A protože k těmto svátkům patří různé báchorky a příběhy o kouzelných bytostech, vybrali jsme pro vás tentokrát tři naučné stezky věnující se tématu pohádek.

Jako první jsme vybrali Stezku Pyšné princezny, nacházející se v Kamenickém Šenově v Libereckém kraji. Na ní se vydáte po stopách zmíněného filmu, začátek je u Panské skály (na snímku). Jde nejen o výraznou a zapamatovatelnou kulisu pro natáčení, ale i nejznámější geologickou rezervací v ČR. Na tříkilometrové nenáročné stezce vás i vaše děti čekají zastavení a úkoly související s pohádkou.

Co takhle si teď ukázat něco tajemného, až strašidelného? Pojďte se vydat na cestu plnou mýtů, bájí a pověstí z Krušných hor. které jsou známé svými záhadami. Po celá staletí se lidé báli vkročit do lesů samotní, jelikož už by se nemuseli vrátit. Ale vy se bát nemusíte, právě naopak. Na stezce na vrcholu Plešivce, která je dlouhá pouhých 750 m, poznáte, kdo to je ohnivec, tajemný rytíř, či hejkal Hejma. Příběhy byly posbírány od zdejších starousedlíků a jiných milovníků starých legend a pověstí.

A nakonec něco trochu méně děsivého. Pohádková Panenská stezka u obce Jemnice-Panenská na Vysočině je plná mírumilovných kouzelných a nadpřirozených bytostí, které do našeho světa musely přijít jedině z pohádek. Na této čtyřkilometrové stezce můžete plnit různé soutěžní úkoly, ale jestli za ně něco dostanete nebo ne, na to už musíte přijít sami.

Vojta Langer