Víte, že… : Říjen není jen druhý podzimní měsíc

Říjen není jen druhý podzimní měsíc
Název měsíce října je odvozen od říje, je tedy měsícem zvířecího páření. To však platí pouze v češtině, jiné evropské země používají název odvozený od latinského názvu October, resp. od latinského octo (osmý). A proč právě osmý? Až do roku 153 byl totiž říjen v římském kalendáři osmým měsícem. Pro říjen je také typické zkracování dne. Zatímco první říjnový den je světlo cca 11 hodin a 38 minut, 31. října o hodinu a 48 minut méně. V říjnu také posouváme čas z letního na zimní.

S říjnem jsou spojené typické podzimní plískanice. Ale víte, kdo vynalezl deštník či pláštěnku? K ochraně před deštěm se už před 1700 lety v Číně nosily oděvy z kůží a téměř nepropustných tkanin vyrobených například z ovčí vlny. Za první moderní pláštěnku se považuje oděv zhotovený podle patentu skotského lékárníka Charlese Macintoshe. Použil nepromokavou plachtovinu – gumová vrstva byla z obou stran potažena textilní tkaninou, což byla novinka. Do té doby se nepromokavosti dosahovalo jen naolejováním látky. Tato první pláštěnka byla vyrobena a prodána v roce 1824, příští rok tak oslaví 200 let. Deštníky jsou ještě mnohem starší, používaly se už před 4000 lety, za jejich vlast je považována Čína, Egypt či Řecko. O popularizaci deštníku se zasloužil perský cestovatel a spisovatel Jonas Hanway v 18. století, ale až v roce 1852 přišel Samuel Fox s typickou ocelovou konstrukcí.

Když už jsme u deště a podzimních plískanic, víte, na kterém místě v České republice nejvíce prší? Tím místem ČR je Bílý Potok v Jizerských horách, kde ročně spadne v průměru 1705 milimetrů. Když uvážíme, že 1 milimetr srážek představuje 1 litr vody spadlý na 
1 metr čtvereční, nejde o nijak malé množství! Nejdeštivějším obdobím je tam léto, naopak nejsušší je zima. Naopak nejsušším místem jsou Libědice v Mostecké pánvi (okres Chomutov), kde naprší jen 410 mm srážek ročně.

Mirka