Víš, co piješ?

Užívání energetických nápojů dětmi je stále častějším tématem diskuzí mezi odborníky na zdraví.
Energetické nápoje obsahují vysoké dávky kofeinu, cukru a dalších stimulujících látek, které mohou negativně ovlivnit vývoj mladého organismu. U dětí a dospívajících může nadměrná konzumace těchto nápojů vést k problémům, jako jsou poruchy spánku, zvýšený krevní tlak, nervozita, nebo dokonce vážné srdeční problémy. I pro dospělý mozek se pití energetických nápojů neprojevuje nejpříznivěji.


Hlavním důvodem jejich užívání je snížení únavy větším množstvím kofeinu. Účinek se projeví rychle, ale rychle také odezní. Pojí se s tím ale také dočasné krátkodobé zvýšení hladiny dopaminu, hormonu, který může působit dobrou náladu a euforii. Dalo by se říct, že to je fajn, ale vzniká pak začarovaný kruh zvaný dopaminový efekt, kdy chceme stále víc a víc. Dopaminový efekt je základem závislostního chování a také na energetických nápojích může vznikat závislost. Časem se mohou projevit problémy se srdcem, zvýšená hladina cukru nebo problémy se spánkem.
Děti mají nižší toleranci na kofein než dospělí, což znamená, že i malé množství energetických nápojů může způsobit nežádoucí účinky, a tak odborníci doporučují, aby se jim děti a dospívající vyhýbali. Jenomže zakázané ovoce chutná nejvíce, reklama na ně je lákavá (kdo z nás se někdy nezasmál u reklamy na nápoj, co vám dává křídla?) a tlak okolí je velmi silný. Většina puberťáků pije energetické nápoje ne kvůli doplnění energie, ale kvůli společenské prestiži a vlivu okolí.


A proto se může stát, že se na schůzce objeví puberťák s plechovkou energetického nápoje v ruce. Co s tím? Bavte se s nimi na přátelské úrovni, jak to případně lze udělat jinak, když se cítí unaveně. Stejně jako u ostatních věcí, které po nich chceme, buďme parťáky, nezesměšňujme, nenálepkujme, buďme vzorem a zkusme se zamyslet nad tím, co děláme my pro doplnění energie. Když už nějakou tu energetickou vzpruhu potřebujete, berte tyto nápoje jen jako krajní řešení.