V roce 2022 chci stihnout…

Nevím, jak to máte vy, ale já jsem si za svůj život mnohokrát dala novoroční předsevzetí. Třeba „Budu si každý den psát deník“ nebo „Zhubnu“ nebo „Budu obden cvičit“ a tak dále a tak dále. Určitě to znáte sami. Možná se ptáte, kolik z nich jsem dotáhla do konce. Upřímně? Žádné. Byla jsem z toho pak smutná, naštvaná sama na sebe, že nedokážu dotáhnout nic do konce. Podle jednoho psychologického výzkumu v tom nejsem sama, jen zhruba 8 % jedinců je dokáže dodržet. Jak si stanovit cíle či předsevzetí tak, abychom je byli schopni dodržet a nemuseli si je za rok dávat znova? Psychologie nabízí několik rad, jak toho dosáhnout.

Rada č. 1: Ber to postupně

Většina lidí si dává v průměru 10 cílů, kterých chtějí v průběhu roku dosáhnout. Máme na to přece dost času. To je ale ta chyba. Psychologové používají pojem „vyčerpání vůle“. Vůle má omezenou kapacitu, a když si dáme mnoho předsevzetí, musíme naši vůli rozdělit mezi všechna, a snadno selžeme. Takže na to půjdeme hezky pomalu, postupně. A až si zautomatizujeme první z nových dovedností, můžeme začít s dalším bodem ze seznamu. Když si na každý měsíc v roce naplánujeme jednu malou změnu, dostaneme se na 12 předsevzetí na konci roku.

Rada č. 2: Buď flexibilní

V současné době je internet plný zaručených rad, jak přestat kouřit, zhubnout, vydržet u čtení… Musíme si ale uvědomit, že každý jsme jedinečný a na každého platí něco jiného. A když první způsob přestane fungovat, zkusme další.

Rada č. 3: Štěstí přeje připraveným

Tohle je něco pro mě. Kdo mě zná, ví, že mám ráda plány a různé varianty, kdyby náhodou… Připravte si plán, jak budete dané předsevzetí plnit, může mít několik podob, které budete moci měnit, aby nebyl stále stejný. Když nás zaskočí něco neočekávaného, často reagujeme zažitými vzorci, které vlastně chceme změnit, ale máme je natolik pod kůží, že je využijeme zcela automaticky. Nezapomeňte, že jsme každý jiný, nemůžeme se srovnávat se sousedem nebo kamarádem. Každý má svůj jedinečný plán.

Rada č. 4: Ráno moudřejší večera

Určitě to zná každý, kdo zkoušel třeba změnit jídelníček. Snídaně začne dobře, člověk si dá plný odhodlání vyváženou snídani podle plánu. Pak přijde oběd, po něm únava a s ní často i selhání. Důležité změny proto plánujme spíš na dopoledne.

Rada č. 5: Připomeň si plány

Začněte už po probuzení tím, že si připomenete, jaké předsevzetí je na pořadu dne. Koukněte na seznam, připravte se na případné překážky (například Hubnu? Jdu nakoupit? Připravím se, najím se a nakoupím dle seznamu.) Naplánujte si, čím dnes k dosažení svého cíle přispějete. Ne každý den se to musí stát, budou naopak i dny, kdy musíte plánovat víc dopředu. Pro připomenutí můžete využít afirmací (věty, které vám pomohou překážku překonat a podpoří vás), které si nalepíte na viditelná místa ve svém okolí (do diáře, na nástěnku, na notebook…).

Rada č. 6: Chybovat je lidské

Chybami se člověk učí, a tak když se vám nepovede, co jste si naplánovali, zkuste toho využít ve svůj prospěch. Poučte se ze svých chyb a začněte znova, lépe.

Ať jste si dali předsevzetí jedno, deset nebo žádné, přeji vám, ať můžete na konci roku 2022 říct, že se vám rok povedl.

Úspěšný rok 2022!

Majda Zemanová