V Kroměříži se opět celýden hrálo a zpívalo

Tak ahooooj zase za rok! Těmito slovy se na republikovém finále Dětské Porty v Kroměříži rozloučily moderátorky Jana Rychterová a Jana Štěpánová se soutěžícími, jejich rodinami i diváky. A mohly si to dovolit, už teď je jasné, že i 34. ročník se bude konat právě na Moravě.

Ale nepředbíhejme a pojďme se podívat na letošní 33. ročník, který se konal v sobotu 1. června opět na nádvoří Starého pivovaru v centru Kroměříže. Od rána se tu na dvou pódiích vystřídala více než čtyřicítka zpěváků a hudebních uskupení, které hodnotila čtyřčlenná porota. Soutěž byla po několika letech opět mezinárodní, kromě dvou slovenských zpěvaček zahrála i sedmnáctičlenná skupina Maslo, která si velmi rychle získala publikum i porotu a na závěr dne si odnesla jednu z vitrážových kytar z dílny kroměřížského výtvarníka Milana Šandy. A pozor, zda kapela získala cenu oprávněně, můžete posoudit i vy. Slovenská kapela zahraje na příštím koncertu Děti dětem, který je součástí Ledových měst.

Sourozenci Antonie a Jan Novorkovi

Dětská Porta je sice zejména soutěž, ale má velkou přidanou hodnotu – takřka domácí atmosféru, přátelské vztahy, úžasná podpora od publika a dalších soutěžících. A přesně tohle si pochvaluje řada návštěvníků, porota i soutěžících. „Je tu vždycky super atmosféra, hraje se mi tady vždycky skvěle,“ řekl například šestnáctiletý Jakub Lang, člen kapely Sananaj, který letos soutěžil i sólově. Zatímco v kategorii sól obsadil stříbrnou pozici, s kapelou získal stříbro. Prvenství z loňského roku obhájili sourozenci Jan a Antonie Novorkovi z Tábora. Udělena byla také Autorská porta, vitrážovou kytarku si za píseň Jaro odvezla Tereza Rychecká, která získala i stříbro v sólové kategorii. Jednou z jejích soutěžních písní byla Nevidomá dívka od Karla Kryla. „Vybrala jsem ji záměrně, protože letos je to 80 let od narození a 30 let od smrti tohoto zpěváka, který se právě v Kroměříži narodil,“ vysvětlila čerstvá maturantka Tereza.

Navzdory nejisté předpovědi nakonec počasí umoudřilo a finálový den mohl proběhnout venku. Několikrát sice přišly menší přeháňky, ale diváky to neodradilo. A bonusem byla duha na obloze přímo nad nádvořím Starého pivovaru.

Také letos byla součástí Dětské Porty anketa Tleskáme soupeřům, v níž mohou jednotliví vystupující ocenit ty účinkující, kteří jim jsou sympatičtí. „Děkuji, že tleskáte soupeřům a dokážete ocenit ty, proti kterým soutěžíte,“ řekla při vyhlášení předsedkyně Pionýra Darina Zdráhalová a cenu, háčkovaného trampa s malým zpěvníčkem v brašně, předala skupině Kolibříci. Tato skupina, která hraje i na violoncello, si také odvezla zvláštní ocenění za originální interpretaci skladby Bohemian Rhapsody od kapely Queen.

Pošesté v porotě, ale poprvé jako její předseda. Hudebník Jan Kamír na Dětskou Portu jezdí často a s hodnocením výkonů mladých muzikantů má zkušenosti. „Úroveň soutěže má vzestupnou tendenci, nikdy nebylo rozhodování tak složité. Ale vždy jsme se nakonec shodli,“ říká Kamír. A co by vzkázal začínajícím zpěvákům? „Hlavně vydržet! Není to jen o tom, že se narodíte a umíte hrát na housle. Deset procent jsou vlohy ke hře na housle a devadesát procent je touha chtít trénovat a nezabalit to po prvním neúspěchu – to je talent,“ říká zkušený muzikant a porotce.
A jak to tedy bude s příštím ročníkem? Jak je možné, že už teď víme, že se bude i poosmé konat v Kroměříži? Zásluhu na tom má kroměřížský radní pro kulturu a velký podporovatel Dětské Porty Jiří Kašík. „Když se finále Dětské Porty v Kroměříži před sedmi lety poprvé objevilo, byl to pro mě úkaz. Našel jsem partu lidí, kteří jsou ochotni pro děti, rodiče i pro společnost něco udělat ve svém volném čase a z čistého entuziazmu a proto, aby děti a mladá generace měly možnost si zasoutěžit a podívat a poslechnout si jeden druhého. Postupně jsme se dopracovali k tomu, že jsme letos podepsali memorandum, díky kterému má Porta jistotu, že v Kroměříži dostane v příštích pěti letech podporu a bude tady moct být. A co je pro mě jako pro radního pro kulturu důležité, Kroměříž má jistotu, že tady Dětská Porta skutečně bude,“ potvrdil Kašík. Tak ahooooj zase za rok!

Mirka