Rozhlédněme se: Praděd a Štramberská túra

Ve druhém díle našeho seriálu se po kraji rozhlédneme v Moravskoslezském kraji, který nabízí více než tři desítky různých rozhleden.

Na Pradědu, nejvyšší hoře Jeseníků, je vysílač s vyhlídkovou plošinou, který je nejvyšším pevným bodem v ČR. Z prosklené plošiny ve výšce 73 metrů jsou za příznivých podmínek vidět Krkonoše, Beskydy, Malá Fatra a dokonce i Vysoké Tatry vzdálené více než 200 km.

Příznivci rozhleden a vyhlídek by neměli vynechat návštěvu Kopřivnice a Štramberku. V okolí těchto dvou nepříliš vzdálených měst si přijdou na své. Výhled nabídne nejen kamenná strážní věž Štramberská Trúba, ale také Bílá hora, která je na kopci mezi Štramberkem a Kopřivnicí. Je zajímavá svým spirálovým tvarem, který připomíná DNA. A kdo by si chtěl prohlédnout i Kopřivnici z druhé strany, může navštívit rozhledna Bezručova vyhlídka.

Mezi půvabné romantické stavby patří Cvilín neboli Lichtensteinova rozhledna. Kamennou válcovou stavbu najdete nad Krnovem a nabízí výhledy na Moravskoslezské Beskydy, Hrubý Jeseník a Praděd. Unikátní je také dvojrozhledna u Albrechtic, která vznikla propojením dvou nepoužívaných telekomunikačních věží.

Za návštěvu stojí i nejvyšší radniční věž v ČR. Stojí v Ostravě a vyhlídková terasa je ve výšce 73 metrů. Za jasného počasí se z Nové radnice z roku 1930 ukáže nejen výhled na Ostravu, ale i panorama Beskyd a dohlédnete až do Polska.

Pokud chcete vyrazit na výpravu do Moravskoslezského kraje, můžete se ubytovat i v některé pionýrské základně – například v Široké Nivě nebo Nových Heřminovech. Podrobnosti o nich (včetně kontaktů či možnosti rezervace) najdete na webu nemovitosti.pionyr.cz.

Mirka

Další rozhledny v okolí