V sobotu 22. března se konalo republikové finále sedmikvítkovské Melodie. Nebylo ale obyčejné, šlo o jubilejní 10. finále Melodie, které se konalo v Českých Budějovicích v Divadle U Kapličky. Kromě toho byl také překonán rekord v počtu vystoupení a účastníků – pořadatelé evidují 39 vystoupení a téměř 90 účastníků.
Jedním z účastníků, kteří hru na hudební nástroj a zpěv spojili, byl například Ondra Stražický (14), který zde soutěžil již potřetí. Stejně jako minule, i letos hrál na ukulele a zpíval. Tentokrát zazpíval písně Tam za řekou od Terezy Maškové a Slzy od Sofiana Medjmedje a Bena Cristovao. „Moc jsem si to užil. Každé takové vystoupení vnímám jako velkou zkušenost,“ řekl Ondra.
Někteří ale soutěží pouze ve zpěvu nebo ve hře na hudební nástroj. Mezi ty, kteří pouze zpívali, patří také sestry Barbora (17) a Adéla (16) Cabejškovy, které soutěžily sice každá zvlášť, ale na závěr svých vystoupení spolu zazpívaly duet. Vybraly si píseň Věřím andělům. „Duet se nám líbil a napadlo nás, že bychom ho chtěly zkusit. Tak jsme to navrhly naší paní učitelce, té se to taky líbilo, tak jsme to udělaly a dopadlo to skvěle.“
Mezi ty, kteří si vybrali hru na hudební nástroj, patří Antonín Flugr (9). Předvedl svou hru na bicí, na něž hraje asi rok a půl. Pro Antonína šlo o premiérové vystoupení na Melodii. „Letos jsem tady poprvé, ale moc se mi to líbilo. Byl jsem sice nervózní, ale rodina mě podporovala, tak jsem to zvládl,“ řekl po vystoupení.
A jak už to u Pionýrského Sedmikvítku bývá, porotě předvedli talent také slovenští účastníci. Mezi ně patří Simon Bandúr (12), který do Českých Budějovic dorazil až z Považské Bystrice. Simon zde byl také poprvé a předvedl jeho hru na klavír: „Mám z toho dneska dobrý pocit, snad to dobře dopadne. Ale bylo to lehce stresující. V průběhu hraní se mi trochu rozklepaly prsty, ale stalo se to jen jednou, takže to beru jako úspěch.“
A nesmíme zapomínat ani na kapely, jako je například tříčlenná školní kapela Musical Fever, skládající se z Petra Světlíka (12), Kryštofa Horáka (10) a Patrika Miky (15). Petr hraje na elektrickou kytaru, Kryštof na bicí a doplňuje je Patrik s baskytarou. Zajímavý je na této kapele hlavně příběh, jak se dali dohromady: „Hrajeme spolu asi tři měsíce. Dal nás dohromady náš pan učitel, který z nás prostě udělal školní kapelu. A tak nějak jsme vznikli.“ V kapele zpívají hlavně Petr a Patrik. Zatímco Petr se zpěvu věnuje již dva roky, Patrik podle svých slov pouze tři dny. „Potřebovali jsme druhý zpěv a kluci mi prostě řekli, že budu zpívat já. Takže mě k tomu vlastně tak trošku donutili,“ říká Patrik s úsměvem.
Důležitou součástí Melodie je také porota, která všechna vystoupení hodnotí. Letos mezi porotci byl i Gregor Beňadyk (19 let), který porotcoval poprvé. Sedmikvítek mu ale cizí není. „Dříve jsem tady vystupoval, třikrát jsem dokonce vyhrál a následně zde vystupoval i mimo Sedmikvítek, takže by se dalo říct, že je to tady taková moje domovina,“ řekl Gregor. Nestává se příliš často, že se z účastníka stane porotce. Jaký je tedy v obou rolích rozdíl? „Mám pocit, že pro účinkující je to stres na pódiu a pro porotce stres v zákulisí. Rozhodování je náročné, hlavně když je soutěžících hodně. Protože každý je dobrý v něčem jiném a vy máte vybrat, kdo vyhraje a kdo ne. Všechna vystoupení se mi moc líbila. Všichni do toho dali píli a srdce a toho si cením nejvíce. Takže za mě super,“ popsal.
Závěrečná slova patří organizátorovi. „Za deset let jsem viděl hodně talentů. Dělá mi vždycky radost, když vidím děti, jak sem jezdí pravidelně a každý rok jsou lepší a lepší. To mě velmi těší. Častokrát se stává, že se to třeba někomu nepovede, což je pochopitelné, ale letos mám pocit, že jsme to neměli ani jednou. Takže si myslím, že je to letos suverénně nejlepší ročník, který jsme tady měli,“ říká za Jihočeskou krajskou organizaci Pionýra Peter Padúch.
Vojta

