Letos se příroda začíná probouzet mnohem dříve než jiné roky. Pojďme se podívat na některé zajímavosti, které jste třeba nevěděli.
Kolik nohou má stonožka?
Rozhodně ne sto. Stonožky se rozsáhle zkoumají už více než sto let a dosud se nenašla jediná, která by měla přesně sto nohou. Některé mají méně, jiné více. Stonožka, jejíž počet nohou se nejvíce blíží stovce, byla objevena před pětadvaceti lety. Má 96 nohou a mezi stonožkami je jedinečná v tom, že představuje jediný druh, který má sudý počet párů nohou. Všechny ostatní stonožky mají lichý počet párů nohou, a to od 15 až po 191.
Jaký mají můry vztah ke světlu?
Nepřitahuje je. Spíše je dezorientuje. Když pomineme občasný lesní požár, je umělé světlo na světě velmi krátce ve srovnání s tím, jak dlouho zná hmyz Slunce a Měsíc. Řada druhů hmyzu používá tyto přirozené zdroje světla k orientaci, podle něj může vypočítat, jak letět rovně. Když se objeví lidé se svými miniaturními přenosnými Slunci a Měsíci a letí kolem můra, světlo ji mate. Předpokládá, že se zřejmě pohybuje po zakřivené linii, protože se její poloha vůči „Slunci“ či „Měsíci“ nečekaně změnila. Můra pak přizpůsobí kurz svého letu, dokud nevidí světlo v poloze, jak je zvyklá. A protože je zdroj světla tak blízko, jediný způsob, jak toho docílit, je létat neustále okolo něj.
Co pijí delfíni?
Nic. Delfíni jsou jako pouštní živočichové, kteří nemají přístup k pitné vodě. Získávají tekutiny z potravy (kterou tvoří hlavně ryby a medúzy) a také spalováním tělesného tuku, při němž se uvolňuje voda. Delfíni mají až 260 zubů, víc než všichni ostatní savci. Přesto polykají ryby vcelku, zuby jim slouží jen k polapení kořisti. Delfíni spí tak, že vypnou polovinu mozku a zároveň oko na jedné straně. Druhá polovina mozku zůstává vzhůru a druhé oko hlídá. Po dvou hodinách se role vymění.
Mirka