Poznejme hvězdy a sluneční soustavu

Hvězdička v rozkrojeném jablíčku, na vánočním stromku či nad samotným Betlémem. Vánoce jsou zkrátka s vesmírem a hvězdami jednoznačně spjaty. I to, že začíná být tma již před pátou hodinou večerní vytváří ideální podmínky pro pozorování hvězd. Proto se teď s námi vydejte prozkoumat známé i neznáme kouty vesmíru, a kdo ví, třeba narazíme i na nějaké mimozemšťany.

První dnešní stezka vás provede naší sluneční soustavou, stejně jako Uherským Brodem ve Zlínském kraji. Od místního gymnázia vede první část stezky, na níž se setkáte s modely planet naší soustavy. Začíná u Slunce a postupně se dostanete až k Neptunu. Modely jsou vytvořeny z různých nerostů z celého světa, které svou barvou a strukturou připomínají danou planetu. (na snímku) V druhé, navazující části stezky si sice prodloužíte procházku o pět kilometrů, poznáte však zákoutí vesmíru, která se nacházejí až za naší sluneční soustavou.

U sluneční soustavy ještě chvíli zůstaneme, ale přesuneme se do jiného kraje. Konkrétně na Sluneční stezku v Křtinách v Jihomoravském kraji. I zde se setkáte

s jednotlivými planetami sluneční soustavy. Kromě různých zajímavých informací si můžete prohlédnout jejich modely v měřítku jedna ku miliardě. Na stezce dlouhé 4,5 kilometru si můžete prohlédnout nejen krásnou přírodu, ale i na vlastní kůži zažít vzdálenost jednotlivých planet ve zmíněném měřítku.

Kdo by čekal, že v Blanském lese je možnost dotknout se hvězd. Na stezce nacházející se v přírodní rezervaci Kleť na stejnojmenném vrcholu v Jihočeském kraji, který je zároveň nejvyšším vrcholem Blanských lesů, se dozvíte zajímavosti o bohatství hory Kleť. Geologie, fauna, flóra a na úplném vrcholku rozhledna, horská chata s restaurací a hlavně hvězdárna.

Tak neváhejte a vydejte se poznávat vesmír!

Vojta