Pošlete do světa pionýrské kamínky

Už jste slyšeli o kamínkování? Je to fenomén posledních let, který baví velké i malé. Lidé malují obrázky na kamínky, které potom putují po celé republice. Do kamínkování se může zapojit každý, jde o skvělou zábavu pro děti a je to příležitost, jak někomu jednoduše zpříjemnit den, až váš kamínek najde. A proč se o něm dočítáte v Mozaice? Protože jde o aktivitu, kterou můžete snadno zařadit do své činnosti a hlavně díky ní můžeme zvýšit i povědomí o Pionýru. Tak se na to pojďme podívat.

Jak kamínkování funguje
Při procházce v přírodě hledejte s dětmi vhodné kamínky, nejlépe hladké a s rovnými ploškami, na něž se bude dobře malovat. Doma (nebo v klubovně) je pořádně umyjte a nechejte pořádně oschnout. S dětmi kamínky vyzdobte různými obrázky – můžete libovolně, nebo zvolit společné téma. Z druhé strany kamínku napište poštovní směrovací číslo města (nebo městské části), kde sídlí vaše skupina, a také název vybrané facebookové skupiny. Existuje jich několik, nejrozšířenější je skupina Kamínky.
Poté stačí jen pomalované kamínky nalakovat a roznést po městě nebo na výletech (na frekventované cesty, turistické cíle apod.), kde je může najít někdo další. Když za nějakou dobu ve facebookové skupině Kamínky (nebo jiné, kterou jste na kamínek napsali) zkusíte vyhledat vaše PSČ, možná najdete vaše kamínky a informace, kam doputovaly. Samozřejmě lze celou část s facebookem vynechat, malovat kamínky pro radost – rozdávat je při soutěžích, seniorům, udělat skupinovou výstavu nebo je roznášet po městě jen tak.

Co používat na kreslení
Nejlepší jsou akrylové barvy, které dobře drží a kryjí. Osvědčují se také akrylové fixy Decorpen nebo Posca (jsou dražší, ale vydrží a škála barev i tlouštěk hrotu je velmi široká). Pozor, některé levnější barvy a fixy jsou velmi nestálé a na sluníčku mění barvu nebo blednou. U některých kamínků je výhodné vytvořit si jednobarevný podklad.
Na kamínky můžete používat také ubrouskovou techniku (tzv. dekupáž), fantazii se meze nekladou.
Kamínek je vhodné minimálně v jedné vrstvě přetřít akrylovým lakem (ne jiný), aby malování vydrželo i nepřízeň počasí.

Co když malovaný kamínek najdu?
Když se vám podaří podobný kamínek najít, můžete si ho nechat, nebo ho pošlete zase při dalším výletu někam dál. A chcete-li udělat radost jeho tvůrci, vyfoťte ho a do facebookové skupiny, která je napsaná na zadní straně kamínku, vložte fotku i s PSČ z kamínku. Když přidáte informaci, kde jste kamínek našli a co se s ním bude dít dál, potěšíte člověka, který jej vytvořil.

Vypusťme pionýrské kamínky
A co když tuto aktivitu využijeme pro šíření povědomí o našem spolku? Zkuste s dětmi namalovat na kamínky pionýrské vlaštovky nebo třeba logo či znak vaší pionýrské skupiny. Pokud máte vhodný rovný (či dostatečně rovný kamínek), můžete použít i šablonku (vyplotrovanou). Nebo vyrobte sadu kamínků s pionýrskými ideály. V naší uzavřené pionýrské facebookové skupině se před pár dny objevil tip od Ivany Mochurové, že se dají využít i pionýrské tetovačky. Každá forma propagace Pionýra se počítá!

Mirka

Historie
Původcem tohoto boomu je Meghan Murphy, která vytvořila projekt Kindness rocks (laskavé kameny). Meghan věří, že jedna zpráva může změnit něčí den nebo i pohled na život. Proto začala tvořit kamínky s různými hesly, vzkazy a inspirativními texty a nechávala je na rozličných místech, aby je lidé našli a něco ve svém životě změnili. Tento trend se rozmohl po celých Spojených státech a dostal se i k nám, jen v pozměněné podobě, a to ve formě putovních kamínků. Kamínků, které mají udělat radost co nejvíce lidem.
Zdroj: malovanykaminek.cz

Vlasta Vasková, PS Hrádek
U nás v ulici jsme v covidové době založili Kamínkov a funguje stále. Je to taková měnírna, kam kdokoli může přinést vlastní kamínek a odnést si jiný.

Jana Jandová, 93. PS Orion
Malovali jsme na letním táboře, roznesli jsme je potom na výletě. A určitě se k této činnosti zase vrátíme i na víkendové akci. Děti psaly PSČ svého bydliště, aby se daly dohledat a pár se jich i našlo. Tenkrát jsme malovali temperami a zalakovali. Kameny jsme sbírali v okolí tábora a moc to všechny bavilo – malé i velké.

Míra Dvořák, PS Nepomuk
Výstavka malovaných kamínků, kterou připravil Pionýr Nepomuk, se konala od 15. března do 30. května 2021. Celkem bylo k vidění 212 malovaných kamínků od dětí i dospěláků a mnoho jich putovalo dál.