Pionýrská poradna – komunikace s rodiči

HLAVNÍ ZÁSADY OTEVŘENÉ KOMUNIKACE

Blíží se léto a s ním i doba táborů, které jsou pro nás vyvrcholením celého roku. A s tábory vyvstává mnoho otazníků, které si klademe nejen my, ale i rodiče. Komunikace, komunikace a komunikace. Skloňuje se v mnoha pádech, protože je velmi důležitá. Jak tedy komunikovat s rodiči zejména s ohledem na táborový čas? Tyto základy budou ale platné i v běžné oddílové činnosti.

Jasně stanovené komunikační kanály
(e-mail, webové stránky, papírové „psaní“, nástěnka, FB, skupiny na WhatsAppu a jiné kanály)
Dejte opakovaně rodičům informace, kde se budou dozvídat více. Připomínejte se v pravidelných cyklech.

Srozumitelnost
Podívejte se na zprávu a informaci očima rodičů, dejte jí přečíst někomu nezasvěcenému, nechejte si říct, jak informaci rozumí. To, co je pro vás samozřejmé a jasné, nemusí být jasné druhým. Je užitečné vyhýbat se žargonu, slangovému vyjádření a zkratkám nebo bonmotům, které znáte jen vy v úzké skupině. Nevíte, co si pod tím představit? Příklad z vlastních řad. Na dotaz, zda máme na táboře wi-fi, by u nás v oddíle zněla odpověď, že ano. Aviča totiž používá rčení „A wifič“ (neboli jdi teď pryč), ale této legraci tedy rozumí jen hrstka lidí. S čím by odcházel rodič? Na táboře je připojení k wi-fi síti.

Jasná a včasná pravidla, která platí pro všechny
Mohou mít děti mobil po dobu tábora u sebe? Jsou na táboře možné návštěvy? Jak se mohu spojit se svým dítětem v případě potřeby? Budeme dávat pravidelně někam fotky z tábora a informace o dění? Velmi záleží na zvyklost tábora, ale vždy je nutné, aby tyto informace zazněly opakovaně, včas a pro všechny stejně. Dejte je do zpráv, které rodičům posíláte, vyvěste je třeba na stránkách tábora, PS, letáčku na nástěnce a rodiče k těmto zprávám odkazujte.

Otevřenost a upřímnost
Informujte rodiče o tom, co se daří, ale i o problémech, chystaných změnách. Máte stanový tábor a může se stát, že musí být některé dítě samo ve stanu, protože jeho spolubydlící ze závažných důvodů nejede? Připravte na to dítě i jeho rodiče včas, ne jako překvapení na táboře.


Dostupnost a klid pro komunikaci
Kam a kdy rodiče mohou volat? Dosažitelnost vedoucího nebo zdravotníka je daná jen v předem určených časech. Nemůže se vám věnovat kdykoli, ale v této době jsme k dispozici nebo se vám ozveme zpět.

Takt a diskrétnost
V případě závažných informací se ptejte rodičů, co můžete sdělit a jak s informací naložit. Respektujte přání rodičů, ale snažte se o společnou domluvu tak, aby to bylo ku prospěchu.

Rodič je partner, ne nepřítel
A partnerství prospívá zapojení rodičů do života oddílu. Jistě budou velké rozdíly v zapojení rodičů v menších, skupinových táborech, kde s námi většina rodičů nějakým způsobem „žije“ i přes rok, a v táborech vysloveně komerčních. Hledejme společnou cestu, budujme vztahy na základě vzájemné lidské slušnosti a respektu a ne na kritice. Nesuď, nechodíš v jeho botách. Nesuď, nevíš, jaký boj právě bojuje…

Hodně spokojených chvil a jasnou oblohu přejí Vlaďka BrandováMajda Zemanová