Pionýrská poradna

Děti, které potřebují naši pomoc

Několik dnů před táborem…telefon… Maminka jednoho z našich členů velmi nesměle říká, že D. nepojede na tábor. Je nemocný? Ne… Je poznat, že se mamince neříká lehko „Nezvládli jsme na tábor našetřit, nestihli jsme to, nemůže jet“. Tak dáváme hlavy dohromady, scházíme se s maminkou a domlouváme možnosti. Takhle narychlo se to řeší hůře. Neměli jsme informace o tom, že pro maminku je to tak velká zátěž. Tušili jsme, že na tom rodina není finančně nejlépe, ale… Komu se o tom chce mluvit?

Pomoc sociálně slabým dětem se zapojením do zájmových aktivit je nesmírně důležitá pro jejich další rozvoj. V rámci aktivit děti poznávají své schopnosti, posilují dovednosti jak sociální, tak i různorodé- dle zaměření oddílu, skupiny, výrazně posilují své sebevědomí, sebedůvěru…

Jak můžeme pomoci, když k nám dítě do oddílu chodí?
• Dostupnost našich aktivit. V rámci schůzek to většinou není problém, členské poplatky nejsou příliš velké, dá se domluvit rozložení poplatku. Důležité je začlenění do pravidelné činnosti. Aktivity finančně náročnější (výpravy, celostátní akce) nabízet, ale zdržet se komentářů o tom, proč nechce dítě jet.

• Komunikovat předem s rodiči. Nastínit výlety a finančně náročnější akce. Povzbuzujete rodiče v tom, aby podporovali zapojení dítěte, i když si nejsou jisti svou schopností ufinancování.

• Informovat rodiče o možnostech finanční podpory (Daruj dětem kroužek, příspěvky od zdravotních pojišťoven, příspěvek od obcí, různé nadace).

• Máte nějakého laskavého podporovatele, sponzora? Zkuste je aktivně
oslovit.

• Půjčovna výbavy (může půjčit vybavení na tábor, nepotřebný hudební nástroj apod.).

• A z jiného soudku, který zdánlivě s financováním nesouvisí. Podporujte sebevědomí dítěte. Povzbuzujte dítě, aby si věřilo, že jeho přítomnost a schopnosti jsou důležité. Dávejte mu na vědomí, že jste se na něj těšili a že má ve skupině své místo.

Klíčem je vytvořit prostředí, kde se cítí dítě přijaté a motivované, chodí na schůzky rádo. Podporujeme tak u něj rozvoj volních vlastností, které bývají u skupiny sociálně slabých často oslabené. A zase „moje“ oblíbené: Sami musíme věřit, a chtít podporovat.

V okamžiku, kdy si řekneme, že to není naše starost a povinnost, že si „za to“ může rodina sama, nemají tato doporučení žádný smysl.

Integrační aktivity
Integrační aktivity jsou projektem Pionýra. Výhodou je jednoduché financování nevýhodou pak nutnost plánovat dlouhodobě dopředu. Samozřejmostí je spolupráce s rodiči a nutnost doložit doklady k sociální potřebnosti.

Partner dětí
O tomto projektu jsme se bavili na oblastních poradách. Předpokládá souhlas zákonných zástupců dítěte a je potřeba vytvořit příběh dítěte nebo skupiny dětí. O zbytek se postará
Nadace Sirius.

Darujme kroužky dětem
Je trošku soutěžní běh ale stojí za to. Realizátorem je Česká rada dětí a mládeže. Důležité je, aby rodiče předem o kampani věděli a abychom my akce včas vložili akci do systému. Rodiče se přihlásí a pak už vše běží samo.

Žebřík
A závěrem náš pionýrský projekt Žebřík. Šablona ka5 je přímo určena těmto dětem a její obsah vychází z naší běžné činnosti, jen se musíme zamyslet, jak těmito penězi pomoci dětem, které to potřebují.