Pionýři z Vysočiny nenechají nikoho na holičkách

Kdo vyrazí za krásami Vysočiny nemusí se bát, že by nenašel místo k přespání. Jde o kraj, kde je nespočet tábořišť, táborových základen, kempů, ale i chat, chalup i turistických ubytoven, pokud zrovna jedete v období, které není vhodné pro stanování.

Pionýři na Vysočině vás taky nenechají na holičkách. Našich čtrnáct skupin vám může s ubytováním pomoci na klubovnách nebo táborových základnách s celoročním provozem.

1) Spolkový dům v Hamrech nad Sázavou je v těsné blízkosti Žďáru nad Sázavou. Spravuje jej PS Údolí slunce a na víkendové výpravy vám zde můžeme poskytnout zázemí domku s vybavenou kuchyňkou, sociálním zařízením i sprchou pro cca 20 osob. Vypravit se zde můžete na Šlakhamr, Rozštípenou skálu, nebo po sochách M. Olšiaka.

2) Mnohé pionýrské oddíly znají Chalupu na Bělici. O tu se stará PS Jitřenka Kaliště v Kališti u Humpolce. Z místa je v dochozí vzdálenosti nejen hrad Lipnice a přilehlé zatopené lomy, ale i vodní nádrž Želiv.

3) Kdo by své putování směřoval do okolí krajského města Jihlava, může se ubytovat na Huckromu. Dřevěný srub patří PS T. O. Mešnice ve Dvorcích u Jihlavy, přímo v srdci přírody a přesto u krajského města. Tam nesmíte vynechat krásnou zoologickou zahradu a podzemí.

4) Pro návštěvníky Třebíčska může zázemí poskytnout táborová základna Heraltice v péči PS Kamarádi cest Okříšky. Základna je plně vybavená i pro zimní provoz, a disponuje dokonce saunou. O krásách Třebíčska není třeba psát – to se musí vidět. V Heralticích si užijete i zimní pobyt.

5) Třešť a Telč (byť ta již není na Vysočině) můžete dobývat z táborové základny PS Kamarád Lovětín.

6) Spíše v sezonní ubytování najdete na TZ Luka nad Jihlavou ve správě místní pionýrské skupiny.

7) Stejně tak pod stany můžete vyrazit na opačný kout kraje, a to na Havlíčkobrodsko na TZ Údolí slunce u Železných Horek. Zde táboří v dřevěném srubu PS Údolí slunce. Havlíčkova Borová, rodiště K. H. Borovského je jen přes kopec.

8) Na Pacovsku a Pelhřimovsku můžete usnout v Hájence Bělá u Hořepníka. O tu se stará PS Pacov.

9) Kousek od Černovic se můžete schovat v TZ Chvalkov ve správě PS Svidník Černovice. Kouzelná základna v ještě v kouzelnější krajině na úplném kraji našeho kraje.

Vysočina vám může nabídnout nejen kulturní a historické památky, ale především kouzelnou přírodu ve všech čtyřech ročních obdobích.

Katka Pimpa Součková