Noc plná dobrodružství, nebo spíš obav?

„Můžeme někdy spát v klubovně? Kdy už v klubovně budeme moct spát?“ Taky takové otázky dostáváte? Na jaře znovu proběhne Noc s Andersenem, což může být dobrá příležitost pro to, abychom zahodili strachy a zkusili to. Budeme-li se řídit heslem „Kdo je připraven, není překvapen,“ může se z toho stát velmi dobrý zážitek, který kromě stmelení oddílu prohloubí dětem také vztah ke klubovně. Budou mít místo, kde se setkávají, spojené s netradičním zážitkem. Máte-li tedy možnost v klubovně přespat, využijte toho. Může to být pro mnohé děti první krok k tomu, aby spaly mimo domov, aby ve vás získaly důvěru, což se bude ještě hodit při rozhodování se o účasti na táboře. Jiná situace nás čeká, budou-li naše děti větší, ale i pro ty malé to může být lákavé a přínosné. Pojďme se podívat na několik klíčových okamžiků, které se s plánováním akce pojí.

1. Když se rozhodnete, zajistěte si dostatek dospěláků, kteří s vámi budou na místě, nebuďte na to sami. Zároveň se do toho ale nepouštějte, pokud je touha po přespání jednostranná.
  2. Mluvte s rodiči, budou ve vás mít větší důvěru.
  3. Připravte si program na večer, protože (alespoň u mladších dětí) jdou nuda a volná zábava ruku v ruce se stýskáním (na které se více podíváme v posledním čísle před prázdninami).
  4. Domluvte se s rodiči, aby byli k dispozici – kdyby byla situace vážná, aby měli možnost pro dítě přijet. Nedělejte to však při prvním závanu smutku.
  5. Vypněte s dětmi jejich mobily, svoje mějte odložené stranou, aby byly k dispozici v případě nouze. V pohotovosti mějte naopak připravené plyšáky (nejlépe přímo dětí).
  6. Užijte si to „tady a teď“. Pokud se u dětí objeví slzy, pokuste se jít s daným dítětem někam stranou, kde nebude centrem pozornosti, mluvte o tom, co mu chybí a co by mu v tu chvíli nejvíce pomohlo. Až se na to bude cítit, vraťte se beze slov k ostatním a zapojte se zpět do činnosti.

Důležité slovo na konec. Nikoho k přespání v klubovně nenuťte. Musíme si uvědomit, že ještě stále se děti dostávají z izolace, kterou způsoboval covid. Dva roky byly většinu času jen s nejbližší rodinou, nezažily dlouhé odloučení od rodiny. Tyto kroky musí přicházet pomalu – přespání v klubovně může být prvním krokem, tábor pak dalším.

Majda Zemanová