Návrat Kamínek ve velkém stylu: Pionýři táhnou za jeden provaz

Kamínka 2023 jsou za námi a my jsme si pro vás nachystali krátké opakování toho, co se na nich letos událo. Akce se po skoro čtyřleté covidové pauze konala o víkendu 21. až 23. dubna v Jihlavě v budově Základní školy Seifertova.

Hned na začátku, tedy v pátek večer, jsme se všichni sešli v tělocvičně a odstartovali Kamínka úvodními slovy organizátorů – Lídy Kočí, Dušana Pěchoty a Radky Dojčánové, ale také předsedkyně Pionýra Dariny Zdráhalové.

Každý účastník měl na Kamínka přivézt metr provázku, který mohl jakkoli vyzdobit či vylepšit tak, aby ho charakterizoval. A při zahajovacím rituálu právě na tento špagát došlo. Společně jsme navázali jeden dlouhý provaz, který se následně namotal do klubíčka. Krásně a názorně jsme tím potvrdili motto letošních Kamínek: „Táhneme za jeden provaz!“

V sobotu už odstartovala ta pravá akce. Každý si už předem sestavil vlastní program, vybírat si mohl ze spousty dílniček zaměřujících se na různé aktivity. Ať už to bylo vyrábění, sporty, povídání si o různých tématech, nebo dokonce střílení z laserových zbraní na terč. Dokonce se letos díky chystané spolupráci s Ústavem experimentální medicíny AV ČR konala dílnička, v níž si lidé mohli vyzkoušet separovat DNA jahody.

Účastníci mohli také navštívit pionýrskou Emošku, zajít posedět do čajovny, v níž si mohli dopřát trochu odpočinku, nebo sbírat inspiraci v místnosti s deskovými hrami od firmy Mindok. A mezitím vším byl samozřejmě čas povídat si, potkávat jiné pionýry, přátele a vyměňovat si zkušenosti.

Pionýrská Kamínka se zkrátka vrátila v plné parádě a se vším, co na nich účastníci měli a mají rádi. Kdo přijel, neprohloupil a odjížděl nabitý nejen novými zkušenostmi a zážitky, ale také tou správnou pionýrskou energií. A kdo v Jihlavě nebyl, může si protentokrát jen přečíst ohlasy účastníků a lektorů a začít se těšit na příští ročník.

Vojta

Vanesa Vaníčková a Pavel Karas, PS Jitřenka Kdyně

Oba jsme tady poprvé a hodnotíme Kamínka 10 body z 10, protože to tady je vážně super a určitě přijedeme i příště. Společně jsme navštívili dílničky Drobničky, Xˇandyho bezkontaktní hry, Kin-ball, Pohybovky v pohodě, Hry s důvěrou a Táborové hry – inovace nebo tradice. Poslední jmenovaná nás zaujala nejvíc. Překvapila nás malá návštěvnost, čekali jsme tu mnohem víc lidí. Proč by sem lidi měli přijet? Jako vedoucí si často nezahrajeme tolik her, ale tady si může člověk vyzkoušet spoustu věcí.

Lída Kočí, organizátorka

Organizátorkou nejsem poprvé, takže můžu posuzovat i minulé ročníky. Letos byla Kamínka možná i obtížnější, protože se dle mého objevila v lidech po covidu určitá apatie. Mým cílem bylo letos lidi trošičku nakopnout, aby přijeli, seznámili se s novými lidmi. Potěšilo mě, že se zde letos sešlo hodně mladých lidí. Dříve totiž byla Kamínka převážně o setkávání generace, která na Kamínka jezdila vždycky. Letos sice byla lehce komornější, než jsme zvyklí, ale užila jsme si je hlavně proto, že byly klidné a pohodové. Nejvíce jsem pyšná na to, že jsem do toho šla, protože se letos sešly Kamínka a RESET ve stejný rok. Dále se mi povedlo se v organizačním týmu obklopit lidmi, o kterých jsem věděla, že se na ně mohu spolehnout, že mě nenechají ve štychu a že potáhneme za jeden provaz. Do příštích Kamínek bych si přála, aby byly vřelejší a komunikativnější, protože mám stále pocit, že je každý z nás uzavřen ve své bublině.

Petr Mišek, PS Safír Kdyně

Na Kamínkách jsem podruhé, naposledy jsem byl před covidem. Navštívil jsem Xˇandyho bezkontaktní hry, hry s lany a provázky a dílnu nazvanou Táborové hry – inovace nebo tradice. Nejvíc mě bavily hry s lany a provázky. Oproti minulým Kamínkám mi asi nejvíce chyběla nějaká variace různých dílniček. Bylo zde vyrábění, pohybové hry, ale nebylo zde nic extra unikátního. Kamínka jsou super akce, kde poznáte nové lidi, zahrajete si deskovky, navštívíte luxusní workshopy a vlastně si můžete vyzkoušet a naučit se všechno možné.

Ivana Mochurová, PS Jitřenka Kdyně

Na Kamínka jezdím už dlouho, je to super příležitost vzdělávat se v nových věcech a poznat nové lidi. Navštívila jsem spoustu dílniček, převážně ty vyráběcí a nejvíc mě potěšilo tzv. diamantové malování. Překvapilo mě, jak malý zájem byl o rukodělné dílničky oproti těm ostatním. Sama jsem tu vedla vyráběcí dílny – Skládání srdíček ze starých knih a Vyrábění ze špachtlí a podpalinek.

Bára Škvorová, PS Dravci

Na Kamínkách jsem poprvé a zatím jsem navštívila dílničky o drobničkách, tedy drobných hrách, bigshotu, létajících barvách a taky zdravovědu. Nejvíc se mi líbily drobničky. Příště bych ocenila nějaké taneční rozcvičky nebo obecně tance. A proč sem přijet? Je to zábava a hlavně se tu naučíme i spoustu nového. 

Theo Durický, PS čápata (6 let)

Na Kamínkách jsem úplně poprvé, moc se mi tu líbilo a určitě bych chtěl přijet i příště. Nejvíce jsem byl v tělocvičně, kde jsme hráli hry s Xˇandym.

Dana Zeusová, PS Dravci

Na Kamínkách jsem asi po šesté, letos jsem navštívila Hry s provazy a lany, Zdravovědu, Maskování, Šifry, Jak s časem a Jak s jídelníčkem a všechny jsem si užila. Doporučila bych ostatním přijet, protože zde poznají skvělé lidi, skvělé lektory. Mohou zde nabrat mnoho zkušeností, které mohou využívat prakticky všude.

Natálie Jandová, PS Jitřenka Kdyně

Letos jsem přijela nejen jako klasický účastník, ale i jako lektorka tří dílniček – Věda hravě, Jak na sociální sítě a Práce s Canvou. Byla jsem z toho celkem nervózní, ale nakonec to bylo dobré a zdálo se mi, že to mělo docela úspěch. Sama jsem navštívila dílničky o šifrách, krasopsaní, pak Jiné děti u nás a dílnu nazvanou Zvládneš to v časovém limitu, která mě bavila nejvíc. Ze začátku jsme si hodně věřili a poté jsme na to doplatili, ale pak to bylo postupně lepší a nakonec to byl super zážitek. Proč bych Kamínka doporučila jiným? Člověk se tu potká s mnoha různými lidmi. Letos tu bylo zastoupeno spoustu různých témat, ale do příště ocenila více dílniček zaměřených na práci s dětmi v různých scenériích.

Kamínka 2023

Počet účastníků: 126

Počet lektorů: 27

Počet dílniček: 38

Příští ročník: 2024