Zdarec z betálného štatlu. Dohrňte o half járové lebedě do Brinclu a hoďte čučku na všecky supr bódy a špicové cajky. Lupeně budó za pár šupů a šalinou posvištíte až na Prýgl. Splašte sviště, sbalte bágl, hópněte do córáku a dovalte na Rolu. Že příliš nerozumíte? To nevadí, v Brně se domluvíte i bez znalosti hantecu (neboli brněnské hovorové mluvy).
Poloha: jihovýchod ČR, střed Jihomoravského kraje
Zeměpisné souřadnice: 49° 11 ‚ 43 “ severní šířky, 16° 36 ‚ 30 “ východní délky
Rozloha: 230,18 km2
Počet obyvatel: 379 466 (k 1. lednu 2021)
Sídelní struktura: Současné Brno se skládá z 29 městských částí, většinou dle hranic původních obcí připojených k Brnu.
První písemná zmínka: K roku 1091 se vztahuje zápis Kosmovy kroniky o obléhání hradu Brno českým králem Vratislavem I.
Národnostní složení: Převažuje česká, moravská a slovenská národnost
Brnem protékají řeky Svratka a Svitava, které se na jihu slévají. Na řece Svratce je na sever od města Brněnská přehrada s letním provozem lodní dopravy.
Co Brno nabízí?
V Brně máme krásné historické centrum, které na rozdíl od Prahy nepraská ve švech náporem turistů. Mezi hlavní památky patří katedrála sv. Petra a Pavla, kterou znáte z desetikoruny, a hrad Špilberk s proslulým středověkým vězením. Mezi místní zajímavosti patří i čtyři vily významných občanů z nichž nejznámější je vila Tugendhat, zapsaná mezi památky kulturního dědictví UNESCO. Další tři vily jsou Löw Beer, Stiassni a Jurkovičova vila, které najdete v širším okolí historického centra.
Mezi specifické památky Brna patří jeho podzemí, a to jak Labyrint pod Zelným trhem, Mincmistrovský sklep nebo kostnice pod kostelem sv. Jakuba, která je na počet kosterních ostatků druhá největší v Evropě. Nově byly zpřístupněny již nepoužívané vodojemy na Žlutém kopci z přelomu 19. a 20. stolení. A unikátní je také kapucínská hrobka, kde leží více než 150 mumifikovaných těl členů řádu. V neposlední řadě můžete navštívit podzemní kryt 10-Z v centru Brna, který sloužil v době studené války.
Zájemce o techniku určitě nadchne místní Technické muzeum obsahující 17 různých expozic a interaktivní hernu. Mimo to můžete v Brně navštívit třeba muzeum traktorů Zetor nebo soukromé BMW muzeum. A nesmíme zapomenou na VIDA! science centrum, kde je pro vás 180 herních exponátů a pokusů.
Kdo má rád přírodu, může v Brně navštívit několik velkých parků v blízkosti centra – Lužánky, Špilberk, Wilsonův les… Nebo vyrazit do brněnské zoologické zahrady, případně Lamacentra na Hádech. Přímo v centru Brna pak můžete zajít do světa motýlů Papilonia. Nebo navštivte pavilon Anthropos, kde je vycpaný mamut v životní velikosti.
Ani sport v zimě nezahálí. Smočit tělo můžete v kohoutovickém akvaparku nebo v menších bazénech přímo v centru Brna – Lázně Rašínova, bazén Ponávka nebo za Lužánkami. Na lední brusle můžete vyrazit za Lužánky, na Kraví Horu, na Lesnou nebo na Vodovu.
Pověsti a zákoutí historického centra
K historii města Brna se váže několik pověstí. Mimo jiné se z nich dozvíte, proč na brněnské radnici visí drak (krokodýl) a dřevěné kolo. Další pověsti vypráví o tom, proč je jedna věžička na brněnské radnici nakřivo, nebo o andělíčkovi na stěně kostela sv. Jakuba, který vystrkuje zadek na Petrov. Také se můžete vydat hledat zazděného radního nebo se podivovat nad tím, proč v Brně poledne zvoní už v 11 hodin.
V rámci Ledového Brna nabídneme prohlídku historického centra města s naším průvodcem, který vám tyto pověsti povykládá a ukáže, k jakým částem města se vážou. Zavede vás také k sochám moderního umění v centru Brna, a to nejen ke známému orloji a žirafě (soše Jošta Lucemburského na koni).
Těšíme se, že za námi do Brna přijedete.
Jiří Balej
Mediálním partnerem Pionýra pro Ledová města je Deník, resp. vydavatelství Vltava Labe Media. Pro nás to znamená informování v časopisech a denících, ale potřebujeme i pomoc účastníků. Pošlete fotografie ze samotné akce do vašeho lokálního Deníku (nebo i do redakce Deníku z města, které navštívíte) a vaše snímky pak najdete na jeho webu. A tyto galerie pak můžete sdílet na pionýrských sociálních sítích nebo třeba poslat odkazy kamarádům a rodičům. Proto si už nyní zapamatujte tři hesla letošního ročníku: FOŤTE! POSÍLEJTE! SDÍLEJTE!