Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Známá pranostika říká, že ačkoli jaro začalo už před několika týdny, takové teplo, aby se z hibernace probudili hadi, bývá až ve druhé polovině dubna. A co ještě víme o hadech? Víte třeba, jaká hudba je nejlepší na zaříkávání hadů? Hadům je to jedno! Kobry používané zaklínači hadů reagují na flétnu proto, že ji vidí, ne kvůli tomu, co slyší. Hadi sice nejsou hluší, ale hudbu v pravém slova smyslu neslyší – nemají vnější ucho ani ušní bubínek, cítí však vibrace, které se přenášejí ze země do jejich čelistí a břišních svalů. „Zaříkávané“ kobry stojí při ohrožení vzpřímeně a pohybují se v reakci na pohyb hudebního nástroje. Pokud na flétnu zaútočí, samy se poraní, takže už to podruhé neudělají.
Víte, kdo schovává hlavu do písku? Pokud jste odpověděli pštros, je to špatně. Nikdy nikdo neviděl žádného pštrosa, jak ukrývá hlavu do písku. Kdyby to udělal, udusil by se. V případě nebezpečí pštros stejně jako každý jiný rozumný živočich uteče. A kde se tedy tato pověra vzala? Mýtus vznikl možná z toho, že pštrosi mají ve zvyku uléhat do hnízda (které tvoří mělká díra v zemi) s krkem nataženým na zemi a sledují obzor, jestli se neblíží nebezpečí. Pokud se predátor dostane nebezpečně blízko, vstanou a vezmou nohy na ramena. Dokážou běžet rychlostí až 65 km/h po dobu až 30 minut.
Které lidské dílo je viditelné z Měsíce? Kdo řekl Velká čínská zeď, mýlí se. Z Měsíce není pouhým okem vidět žádné lidské dílo. Představa, že Velká čínská zeď je jediným lidským dílem viditelným z Měsíce, je velmi rozšířená, ale zaměřuje Měsíc z vesmírem. Vesmír začíná už 100 km nad povrchem Země a z této výšky jsou vidět dálnice, lodě na moři, železnice, města, pole, a dokonce i některé budovy. Z Měsíce, který je vzdálený cca 400 tisíc kilometrů, nejsou viditelné téměř ani kontinenty.
Mirka
obrázek:pixabay.cz