Koncert Děti dětem se vrátil s velkou slávou

Po dvouleté pauze se jako součást Ledové Prahy vrátil koncert Děti dětem, tentokrát byl s pořadovým číslem 24. Kongresové centrum v Praze bylo 4. ledna opět plné hudby a dětského smíchu a potlesku.

V průběhu koncertu jsme viděli mnoho tanečních vystoupení, například od skupin Hey Ladies!, Freaks Crew Kolín nebo souboru Stranger. To vše bylo střídavě prokládané folkovými písněmi v podání Honzy Novorky, vítěze Dětské porty, nebo autorskými písněmi Gregora Beňadika. Následně jsme si mohli poslechnout Žesťový kvintet Brass Five Ústřední hudby Armády ČR a celý večer zakončilo vystoupení zpěvačky a šansoniérky Radky Fišarové. „Bylo to super. Viděla jsem zde spoustu úžasných a talentovaných dětí. Ráda vidím, že kultura v nás stále je a že si i dospělí uvědomují, jak je to neskutečně důležité. Bylo mi ctí tady dneska vystupovat a klidně bych si to zopakovala napřesrok,“ řekla po koncertě zpěvačka, které v 90. letech pomohla kariéru nastartovat Dětská Porta.

Mezi účinkujícími byli také pravidelní účastníci Dětské Porty v posledních letech, hudební skupina VOHUBA neboli VOkální HUdební BAnda, jejíž členy jsou Veronika (12), Josie (17), Laura (13) a Viktorie (13). „Byl to pro nás neskutečný zážitek, protože jsme nikdy na tak velké akci nebyly a hlavně nevystupovaly. Takže jsme si to moc užily, a kdybychom dostaly možnost, rády bychom přijely i příště,“ shodly se dívky.

Pravidelnou součástí večera je vždy také předávání Putovních pohárů z různých oblastí Pionýrského Sedmikvítku. Z rukou Ondřeje Andryse z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, prezidenta nadace Michala Pokorného a předsedkyně Pionýra Dariny Zdráhalové je za dlouholetou výchovnou práci převzali: SVČ TYMY Holešov (za výtvarnou činnost), 6. pionýrská skupina Kolín (za Tance), Pionýrská skupina Otava Sušice (za Clonu – film, foto, video), Dětský domov Frýdek-Místek (za Divadlo) a SVČ Radovánek Plzeň (za Dětskou Portu).

V průběhu večera zhlédli diváci také videa týkající se českobudějovické Husovky a probíhající sbírky na koupi pozemku pod budovou (www.donio.cz/zachranme-husovku) a videa z dalších Ledových měst, která se během pololetních prázdnin konala. „V průběhu večera jsme se na dálku spojili s účastníky jednotlivých Ledových měst. Vystoupení, resp. čas mezi nimi tak oživila povídání z Brna, Českých Budějovic, Karviné a Plzně. Věřím, že tato novinka zpestřila koncert a nabídla zase další pohled na naše akce,“ uvedla předsedkyně Pionýra Darina Zdráhalová.

Z koncertu odcházeli všichni s úsměvem na rtech a s plnou hlavou zážitků, které za všechny shrnul devítiletý Eda z 2. PS Julia Fučíka Kroměříž: „Viděl jsem, jak tančí, hrají, zpívají a moc se mi to líbilo.“

Vojta

Kdo se věnuje dětem, věnuje se budoucnosti

Na Koncertu Děti dětem zastupoval Ondřej Andrys Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, kde pracuje jako státní tajemník. Už na akci neskrýval nadšení z programu a také vděčnost dobrovolníkům, kteří pracují s dětmi. „Nic cennějšího, než jsou děti, nemáme,“ říká.

Jak se vám líbil Koncert Děti dětem? Co vás na něm překvapilo?

Koncert byl úžasný. Tak silně pozitivní atmosféra, bezprostřední reakce, upřímná radost dětského publika z toho, jak se to vystupujícím dětem daří, šťastné tváře dospělých, pískot, silný potlesk, výkřiky, to bylo prostě čisté potěšení.

Jaký význam má podle vás mimoškolní vzdělávání v rozvoji dětí?

Nesmírný a čím dál větší s ohledem na to, jak se proměňuje společnost a svět. Mimoškolní

a volnočasové aktivity dětí a mladých lidí musí být dnes více než kdy dříve vnímány jako nedílná součást vzdělávacího a výchovného procesu. Nejde o nějaký doplněk, ale o stejně významnou jednotku, jako je vzdělávání ve škole. Navíc je to silný nástroj pro snižování nerovností ve vzdělávání, eliminaci vlivu negativních socioekonomických aspektů nebo pro podporu wellbeingu a duševního zdraví. A právě propojování formálního vzdělávání ve škole a všech dalších mimoškolních aktivit je jedním z velmi důležitých úkolů pro řízení vzdělávání v naší zemi.

Co byste vzkázal dobrovolníkům, kteří pracují s dětmi?

I když je mi jasné, že lidé, kteří ve svém volném čase pracují s dětmi, to dělají proto, že jim to dává smysl, těší je to, baví a naplňuje, je potřeba jim co nejčastěji vyjadřovat značné uznání

a velké poděkování. Protože kdo se věnuje dětem, věnuje se budoucnosti, kdo pomáhá dětem, pomáhá celé společnosti. Nic cennějšího, než jsou děti, nemáme. A pokud se někdo vedle svých vlastních dětí věnuje i jiným dětem, navíc ve volném čase, zaslouží si čest a slávu.

Ptal se Martin