Ke kafi: listopad 2022

Zajímavosti spojené s podzimem a smrtí

Pro podzim jsou typické dvě věci – podzimní plískanice a také Památka zesnulých neboli Dušičky. Tak se na ně pojďme podívat.

Jaký tvar má dešťová kapka

Kapky jsou kulaté, nemají tvar slzy, jak se většinou kreslí. Dojem vzhůru zašpičatělého kapkovitého tvaru vzniká zčásti optickou iluzí při odkapávání a pohybu kapky. Ve skutečnosti je kapka ve volném prostoru přesně kulovitá (podobně jako bublina), protože u koule je nejmenší poměr objemu a povrchu. Při pohybu ve vzduchu nebo jiném plynném prostředí je kapka na čelní straně mírně zploštělá, při velmi rychlém pohybu zde vzniká prohlubeň a kapka se tříští.

Co mají společného Dušičky a Halloween?

Možná víc, než si myslíte! Oslava Dušiček se odvíjí od svátku Všech svatých, který připadá na 1. listopadu. V noci z 31. října na 1. listopadu slavili Keltové svátek Samhain, kdy se duše zesnulých vrací domů a jejich příbuzní jim svítilnami z vydlabaných řep pomáhají na cestě do podsvětí. Na ochranu před zlými duchy se lidé převlékali do hadrů a malovali si obličeje. Že vám to připomíná americký Halloween? Není divu! Navíc se předpokládá, že byl svátek Samhain slaven i na území ČR. Památku věrných zemřelých zavedl roku 998 opat z Cluny, sv. Odilo, který se snažil pokřesťanštit pohanskou tradici. Z Cluny se slavení rozšířilo po všech benediktinských klášterech. V Římě se památka 2. listopadu začala slavit ve 13. století, od 15. století se v tento den začaly sloužit tři mše. Později se na Dušičky pořádaly průvody na hřbitovy, zdobily se hroby atd.

Jak dlouho po smrti rostou člověku vlasy a nehty

Traduje se, že vlasy a nehty rostou ještě tři dny po smrti. Ve skutečnosti ale vůbec nerostou, jde o naprostý mýtus. Po smrti se naše tělo dehydratuje a kůže se napne, což vytváří iluzi, že se vlasy a nehty prodlužují. Tato rozšířená domněnka vděčí za svou existenci do značné míry románu E. M. Remarqua Na západní frontě klid, v níž vypravěč Pavel Bäumer přemítá nad smrtí přítele: „Udivuje mě, že ty nehty porostou dál jako fantastické sklepní rostliny, i když už Kemmerich dávno nedýchá. Vidím ten obraz před sebou. Kroutí se do vývrtky a rostou a rostou, a spolu s nimi i vlasy na hnijící lebce, jako tráva na dobré půdě, úplně jako tráva…“

Mirka

Zdroje: cs.wikipedia.org; Lloyd, John, Mitchinson, John: Kniha všeobecné nevědomosti

Všechno nejlepší

v listopadu SLAVÍ významné narozeniny

•  Jana Valová z PS Šumperk (Olomoucko-zlínská KOP)

•  Luboš Mach ze 73. PS Vodovod (Pražská OP)

•  Dagmar Čechová z PS Mír Domažlice  (Plzeňská KOP)

•  Eduard Muroň z PS Letov (Moravskoslezská KOP)

•  Tomáš Suchý nejen z 1. PTS Táborník (Středočeská KOP)

•  Jiřina Karásková z PS Radovánka (Liberecká KOP)

•  Zdena Kavková z PS Kunvald (Pardubická KOP)

Blahopřejeme!