Ke kafi: Leden 2023

Co víte o začátku roku?

O prvním dnu nového roku se dá najít mnoho informací, my jsme pro vás vybrali jen některé. A navrch přidáme jednu informaci nejen o zimním spánku.

1. leden není jen začátkem roku

Víte, kam na Zemi přichází nový rok jako první? Na neobydlený atol Caroline, nejvýchodnější ostrov státu Kiribati v centrálním Tichém oceánu. Ovšem 1. leden nebyl vždy jen oslavou začátku nového roku. Již před rokem 700 byl v Římě slaven jako Mariánská vzpomínková slavnost. Zhruba od 13. až 14. století byl 1. leden slaven katolickou církví jako svátek Obřezání Páně jako součást vánočního oktávu. Druhý vatikánský koncil v roce 1969 svátek obřízky zrušil a kalendářní reforma z roku 1969 vrátila na tento den mariánský svátek.

Poštovní směrovací čísla slaví 50 let

1. ledna 1973, tedy přesně před padesáti lety, byla v tehdejším Československu zavedena poštovní směrovací čísla (PSČ) neboli číselné označení územního obvodu adresní pošty. V ČR je toto číslo pětimístné a slouží k identifikaci místa doručení při automatizovaném třídění zásilek. Prvopočátkem bylo rozdělování velkých měst na doručovací obvody, např. Londýn byl rozdělen na 10 obvodů v roce 1857. Poprvé bylo poštovní směrovací číslo na území celé země zavedeno na Ukrajině v roce 1932, v roce 1939 byl systém ale opuštěn. Německo PSČ zavedlo v roce 1941, v roce 1958 Argentina, o rok později Spojené království, v roce 1963 USA a v roce 1964 Švýcarsko.

Kolik hodin denně bychom měli spát?

Dospělí, kteří spí osm a více hodin denně, umírají dříve než ti, kdo spí jen šest až sedm. Ukázal to šest let trvající výzkum provedený na 1,1 milionu lidí, jehož výsledy byly zveřejněny v roce 2004. Průměrný Brit spí denně šest až sedm hodin, což je o hodinu a půl spánku méně než za generace našich dědečků. V roce 1900 bylo běžné spát devět hodin denně. Slon, který je známý svou dlouhověkostí, spí pouze dvě hodiny denně a koaly spí sice dvaadvacet hodin denně, ale žijí pouze deset let. Průměrnému člověku trvá usínání sedm minut a normální zdravý spáč se za noc vzbudí patnáctkrát až 35krát.

Mirka

Zdroje: cs.wikipedia.org; Lloyd, John, Mitchinson, John: Kniha všeobecné nevědomosti

Všechno nejlepší

• Tomáš Vašíček z PS T.O.Mešnice