Sněhu jsme si během letošní zimy příliš neužili, ale je s ním spojena řada zajímavostí. Stejně jako s jarem, které je už doslova za dveřmi.
Sníh a jeho rekordy
Říká se, že Eskymáci mají 50, 100 nebo dokonce 400 různých výrazů pro sníh, ale není to pravda. Většina Eskymáků vám řekne pouze dvě slova, která odpovídají našemu „sníh“. Ve všech jazycích eskymáckých skupin nenajdeme více než čtyři výrazy pro sníh. Sníh je specifická forma ledu a je tvořen ledovými krystalky seskupenými do sněhových vloček. Významná je jeho tepelně izolační schopnost, která umožňuje mnoha rostlinným i živočišným druhům přečkat mrazy. Celkem 31 102 mm sněhu, tedy nejvíce v historii, napadlo od roku 1971 do roku 1972 v Paradise Mount Rainier ve státě Washington v USA. Celkem 500 lidí zahynulo při sněhové bouři, která se 12. až 13. března 1993 přehnala po celém východním pobřeží Spojených států amerických. Bouře, kterou jeden z meteorologů charakterizoval jako „vánice se srdcem sněhové bouře a duší uragánu“, způsobila škody ve výši 1,2 miliardy amerických dolarů.
Kdy začíná jaro?
Meteorologické jaro začíná 1. března a končí 31. května. Jarními měsíci jsou březen, duben a květen. Ovšem astronomické jaro začíná jarní rovnodenností, která je na severní polokouli zpravidla 20. března, na jižní 23. září, a končí letním slunovratem (na severní polokouli zpravidla 21. června, na jižní 21. prosince). Termíny počátku a konce mohou být o dva dny posunuty kvůli nepravidelnostem souvisejícím s přestupnými roky.
Šafrán nad zlato
Mezi první jarní květy patří šafrán čili krokus. Víte, kolik krokusů je potřeba k výrobě kila šafránu, tedy vzácného koření? Mezi 85 a 140 tisíci květy, z nichž každý obsahuje tři drobné blizny, které se sklízejí ručně. Už je vám jasné rčení, že je něčeho jako šafránu, tedy velmi málo? Sbírání šafránu zobrazují například fresky z minojské Kréty, které se dochovaly z doby kolem roku 1600 př. n. l. Alexandr Veliký si myl v šafránu vlasy, aby si zachovaly nádhernou jasně oranžovou barvu. Byl to velmi luxusní šampon neboť v té době byl šafrán stejně vzácný jako diamanty a dražší než zlato. Pěstování šafránu začalo ustupovat teprve s příchodem čaje, kávy, vanilky a čokolády, i když ve Španělsku, Itálii a Francii zůstával šafrán významnou plodinou. Slovo šafrán pochází z arabského asfar – žlutý.
Mirka
v březnu slaví významné narozeniny
• Martin Nešpor z PS Kraken (Pražská OP)
• Petr Matějíček z PS Zálesák Jihlava (KOP Vysočina)
• David Pospíšil z 52. PS Slunovrat (Jihomoravská KOP)
• Lenka Grygarová z PS Zborovice
(Olomoucko-zlínská KOP)
• František Pavlíček z 1. PTS Táborník
(Středočeská KOP)
GRATULUJEME!