Kapr prochází neustálým vylepšováním

V našem seriálu věnovaném táborovým základnám se dnes podíváme do Středočeského kraje, cca 12 km jihovýchodně od Benešova. Právě zde najdeme TZ KAPR, která patří 63. PS Sosna Praha. Je to déle než 25 let, kdy pionýři koupili 1,5 hektaru s loukou, několika stromy a studánkou. Jak základna vypadá a jak je to s její obsazeností, popisuje vedoucí 63. PS Sosna Matěj Zíka.

Popiš vaši základnu KAPR.
Kromě klasických táborových stanů s podsadou, které každoročně před sezonou stavíme a po ní bouráme, nám slouží menší hlavní srub s velkou kuchyní, kanceláří a horním patrem, kde skladujeme část táborové výbavy, a spací prostor, když na základnu jezdíme přes rok. Za srubem stojí garáž, kterou jsme v průběhu minulého roku kompletně zrekonstruovali, naproti srubu je velká jídelna. Dále máme také poměrně nové umývárny, zvenku jsou umyvadla pod střechou a uvnitř dvě sprchy, lázeňský kotel na ohřev vody a dřevník. Ještě o kus vedle se nachází suché záchody (i s pisoárem!). Najdete tu ještě malou chatku, kterou většinou využívá hlavní vedoucí tábora a správce základny. Máme tu elektrický proud, během tábora slouží hlavně v kuchyni a případně na část programu. A taky nám na záchodech v noci svítí LED diody, aby se děti ani vedoucí neztratili cestou na záchod a viděli si… na knížku.

Jak dlouho je ve vašem vlastnictví?
Jako prostou louku koupila naše pionýrská skupina pozemek v září 1997. Od listopadu jsme sem začali jezdit na brigády, první stavbou byla „volšová“ kadibudka – doslova z olší. Pak vznikly další budovy a v průběhu let se TZ KAPR stal táborovým domovem tisícům dětí a vedoucích.

Čím konkrétně tě základna okouzlila?
Splňuje ideální harmonii mezi dvěma extrémy: odtržení od lidstva a obklopení lidmi. Hned vedle základny je menší vesnička, deset minut chůze pak druhá, kde nás všichni samozřejmě znají. Na druhou stranu je v okolí ohromný klid, louky a lesy jsou vhodné pro všechnu možnou činnost s dětmi. Když nechceme být rušení, máme klid, když něco potřebujeme, v okolí nám vždy někdo pomůže. A samozřejmě to funguje oboustranně – pomáháme si a udržujeme dobré vztahy.

Co je její největší předností a největší nevýhodou?
Základna je opravdu na dobrém místě. Dojet se dá autem i hromadnou dopravou, i když občas si musíme trochu přišlápnout, víkendové spoje jezdí do vzdálenějšího okolí. Obchody jsou v dojezdové vzdálenosti do 20 minut autem. A největší nevýhodou jsou jistě kameny. Vesnička vedle nás se jmenuje Kamenná Lhota a není to náhoda.

Proč se vlastně KAPR jmenuje KAPR?
Málokdo ví, co to opravdu znamená. Ač to samozřejmě rádi prezentujeme jako vánoční rybu, význam je dosti jiný. Řešení zkratky ale nechám na vaší vynalézavosti…

Je možné základnu využívat celoročně?
Na KAPRa jezdíme celoročně, hlavně na brigády, abychom udrželi základnu v dobrém stavu, doplnili dřevo, občas něco nového postavili. Náš airsoftový oddíl jezdí pravidelně několikrát do roka na víkendové akce s dětmi, takže ano, využívat základnu lze, ale mimo letní sezonu ji nepronajímáme, protože třeba v zimě musíme vypínat vodu a část materiálu skladujeme v některých společných prostorech… A navíc míváme občas něco rozestavěného.

Jaké je její obsazení během prázdnin?
O letních prázdninách máme v podstatě plno, na první turnus jezdí náš airsoftový oddíl, na druhý velký skupinový tábor. Zbylé dva turnusy dlouhodobě pronajímáme dalším dvěma pionýrským skupinám. Jediný volný termín bývá poslední týden v srpnu, který i vzhledem k tomu, že musíme někdy zbourat stany, nenabízíme k pronájmu.

Máte v plánu nějaké zásadní investice apod.?
Snažíme se naši základnu průběžně udržovat, takže pořád něco stavíme, rekonstruujeme, opravujeme… Naším dlouhodobým snem je velký panelák s vířivkami v každém patře a s jednou velkou v přízemí, na zimu bychom rádi pořídili sněžné dělo. 🙂 S některými členy PS průběžně zkoušíme štěstí v loterii, ale zatím se nezadařilo, takže po malých krůčcích za pomoci vnitřního výběrového řízení Pionýra postupně investujeme do věcí, které si z větší části děláme svépomocí. Plánujeme třeba postavit novou sušárnu a časem se budeme muset vrhnout na nový srub.

Na co byste sem pozvali jiné skupiny?
Vzhledem k tomu, že máme dlouhodobě plno, nemáme moc co nabídnout, protože to hlavní je našich 1,5 hektaru krásného prostoru s veškerým zázemím. Pokud bychom ale měli volné termíny, řekl bych, že okolí základny nabízí spoustu možností pro hry, bojovky, přespávačky a výlety, třeba na náš oblíbený Blaník. 10/10 pionýrů také doporučuje náš bazén.
Ptala se Mirka