Dnes to nebude o práci s oddílem, ale o nás vedoucích a instruktorech. S příchodem podzimního sychravého počasí a prodlužováním noci na úkor dnů dochází u řady lidí ke zhoršení psychického stavu. Na toto téma existuje několik studií se zajímavými výsledky. Vědci z Národního ústavu duševního zdraví v souvislosti s tímto jevem popsali tzv. Sezonní afektivní poruchu, která je spojená se zimním obdobím, v březnu většinou dochází ke zlepšení stavu.
Jak tedy tohle období zvládnout? Jak být v pohodě, když se necítím dobře, když nejsem v pohodě? Zkuste se obrátit k přírodě. Bába kořenářka by vám uvařila čaj z meduňky, přihodila trochu třezalky nebo kozlíku lékařského, ovoněla ho heřmánkem nebo levandulí. To vše jsou bylinky, které mohou ovlivnit náš psychický stav. Kromě bylinek má na náš psychický stav podstatný vliv pohyb. Stačí si vzpomenout na pořekadlo „ve zdravém těle zdravý duch“. Jít se projít po obědě, vyrazit o víkendu do lesa na výlet, proběhnout se, nebo ráno zkusit jógovou sestavu Pozdrav slunci. „Při chůzi se v těle zvyšuje tepová frekvence, srdce a plíce se lépe prokrvují, okysličují, mozek plesá nad záplavou živin, nožní svalové pumpy pumpují krev zpět do oběhu, střeva se natahují a stlačují, potrava se začíná místo stagnace lépe trávit cestou zvýšeného vylučování enzymů. V těle se uvolní endorfiny, které nám navodí pocit štěstí. A to vše přirozeně, jen tím, že jsme se dvacet minut prošli. Nepotřebujeme k tomu sledovat tepovou frekvenci, stačí pozorovat své tělo. To nám vždy samo říká, co chce a jak to chce,“ vysvětluje výhody chůze lékař Rodion Schwarz.
Možná si teď budu protiřečit, ale měli bychom si též uvědomit, že nejsme stroje. Každý máme nárok na to být unavený, nepříjemný. Každý má nárok zalézt do peřiny a celý den z postele nevytáhnout paty. Je důležité (a to nejen v zimě) poslouchat vlastní tělo. Příroda v zimě odpočívá, stromy neplodí, některá zvířata spí. Společnost je v posledních letech zaměřena na výkon, sami na sebe klademe velké nároky, srovnáváme se s tím, co vidíme na sociálních sítích. Než začnete hledat psychoterapeuta nebo psychiatra, uvědomte si, že je úplně v pohodě, když nejste pořád v pohodě. Však zase v pohodě budete!
Majda Zemanová