Hledáte ještě inspiraci na distanční aktivity? Nabízíme další trojici vyzkoušených nápadů.
Kališnický dvacetiboj
Poté, co nám v říjnu byla znovu zakázána činnost, jsme přemýšleli nad tím, jakým směrem se nejlépe vydat při plánování distančních aktivit. Shodli jsme se, že by bylo zajímavé pro děti připravit soubor úkolů, které by byly zaměřeny především na osobnostní rozvoj a překonání. Aktivitu jsme nazvali Kališnický dvacetiboj. Úkoly jsou vymýšlené tak, aby si na nich děti mohly vyzkoušet, co všechno se v oddíle naučily. Částečně jsme se inspirovali výzvou Buď ideální, které jsme se s dětmi věnovali na jaře. Líbila se nám také myšlenka uspořádat úkoly do kategorií, z nichž některé nesou názvy Ideálů Pionýra. Další úkoly pochází z kdysi realizovaného celoročního programu „Kališnická stezka“. Abychom dětem trochu usnadnili jejich plnění, rozhodli jsme se pro ně připravit podpůrné materiály, které by jim měly pomoct, ať už se šiframi, zdravovědou, topografií či jinými tématy, kterým se úkoly věnují.
Poté, co se nám podařilo toto všechno dát dohromady, jsme rodičům 9. listopadu poslali prvních dvacet úkolů, kterým se děti můžou ve svém volném čase věnovat, a rodiče následně mohou posoudit, zda se dětem podařilo daný úkol splnit. Pokud se dětem podaří porvat se všemi úkoly, pošlou nám o tom rodiče zprávu. Protože chceme, aby děti bavilo úkoly plnit, odměnili jsme oddílovou magnetkou, zrcátkem a certifikátem všechny ty, kterým se podařilo vše splnit.
Po třech týdnech jsme do světa vypustili druhou část Kališnického dvacetiboje, tentokrát s o něco málo těžšími úkoly, a doufáme, že i tato část se bude dětem líbit a rády s ní budou trávit svůj volný čas.
Matěj „Máťa“ Šafář, 117. Pionýrskou skupinu Kalich, Praha
Adventní svícny online
Rozhodli jsme se, že tradiční výrobu adventních svícnů si prostě nemůžeme nechat ujít ani v letošním roce. Stálo nás to sice více práce, ale šlo to. Původní nápad na výrobu adventních svícnů jsme odsunuli na příští rok a pro letošek jsme zvolili svícny z podpalových dřívek.
Akci jsme nabídli dětem na webu a v rámci přihlášek připravili dvě varianty na předání základního materiálu (děti dostaly podpalová dřívka, svíčky a podstavce, základní dekorace a spoustu oříšků a buráků). Během distančních schůzek jednoho z oddílů jsme předávali materiál těm, kteří si jej přišli vyzvednout ke klubovně. Ostatním jsme materiál poslali poštou.
Děti měly za úkol se ráno přihlásit přes google meet na odkaz zaslaný e-mailem po odeslání přihlášky a dopředu si připravit další materiál – jehličnaté větvičky, sušené pomeranče nebo třeba šípky či další dekorace, Herkules, pravítko, tužku a tavící pistoli. Nedokázali jsme odhadnout konec výroby, když děti neměly pomocníky, tipli jsme 13. hodinu a celkem jsme se trefili. My jsme byli připojeni z klubovny (2 vedoucí) přes dva počítače, jeden mířil na nás a druhý na ruce, chtělo to více vysvětlování, ale zvládli to všichni. J
Adventní svícny jsme vyráběli 29. 11. na první adventní neděli a v závěru jsme si společně, i když vlastně každý zvlášť, zapálili 1. adventní svíčku a zjistili jsme, že i vyráběčky jdou distančně.
Vendy, 63. PS Sosna
Poznej tvář a online adventní kalendář
V předvánočním čase jsme rozjeli Adventní výzvu. Na každý den je připravena konkrétní výzva (úkol), která může i nemusí souviset s blížícími se svátky. Den po dni jsou odkrývány na internetu hrací karty, na jejichž rubu jsou fota vedoucích, kteří úkol připravili. Jejich tvář až do dne zveřejnění úkolu zakrývá číslo, v den, kdy se „číslo změní v obličej“, stává se karta aktivní. Účastníci hry úkoly postupně plní a zdokumentovanou činnost zasílají e-mailem. Mezi úkoly patří například „výroba punčochy pro Mikuláše a její zavěšení za okno“, „výroba adventního věnečku“, ale najdou se zde i výzvy snazší, jako je například „denní cvik s Veselým Medvědem“. Hra vyvrcholí v poslední adventní neděli, kdy budou vyhlášeni vítězové. Těmi se stanou všichni, kteří postupně splnili veškerá zadání a poslali o tom důkaz na danou adresu.
Kromě toho jsou na FB stránkách oddílu Brumlové jedenkrát až dvakrát týdně v rámci výzvy „Poznej tvář a dej jí jméno“ zveřejňovány fotografie a krátká videa ze skupinového archivu, nastřádané za 25 let činnosti 96. PS Veselí Medvědi. Snímky jsou postupně zveřejňovány od nejstarších, ty novější se na stránkách objeví na jaře příštího roku, kdy akce bude vrcholit. Pokud to situace v souvislosti s epidemií dovolí, proběhne v červnu 2021 setkání k 25. výročí od založení skupiny. Cílem výzvy „Poznej tvář“ je tedy nejen pobavit, ale i dát o akci skrze sociální síť vědět širšímu okruhu lidí.
Radek Vrk Zázvůrek, 96. PS Veselí Medvědi, oddíl Brumlové
Náměty na distanční aktivity najdete také na pionyr.cz/distancne.