V Pionýru je řada úzce zaměřených skupin, ale jen málo z nich se zaměřuje na hasičský sport. Jednou z nich je PS Mladých požárníků z Obory v Plzeňském kraji. Třebaže hasičina není jejich hlavní a jedinou činností, pionýři se zúčastňují mnoha hasičských soutěží. Jak takové propojení Pionýra a hasičů vypadá v praxi? O tom povyprávěla vedoucí této skupiny Katka Müllerová. Zvete si hasiče na tábory? Ne? Zkuste o tom uvažovat. Výhody takové spolupráce už znají vedoucí z celé republiky – přečtěte si jejich názory.
Jak se vaše skupina dostala k hasičině aneb co bylo dřív – hasičina nebo Pionýr?
V Oboře byl dříve Pionýr. Cca od roku 1973 se začala v oddíle rozjíždět činnost zaměřená na hasičinu.
Je hasičina hlavní náplní vaší činnosti?
Neřekla bych hlavní. Ale je pravda, že se v naprosté většině zúčastňujeme hasičských soutěží – je jich v našem okolí mnohem více než soutěží pionýrských. Víkendy tedy máme zpravidla nabité soutěžemi. Pokud soutěž nemáme, rádi vyrazíme na víkendovku a věnujeme se všemu ostatnímu. Mezi hasiči jsme profláknutí jako „pečbuřti“ a vůbec se za to nestydíme.
Co mají hasičský sport a Pionýr společného?
Spousta aktivit se díky různorodosti činnosti Pionýra s hasičinou prolíná (uzlování, topografie, střelba, zdravověda). Nás u Pionýra baví ta barvitost a různorodost činností. Déle než 45 let pořádáme Zimní závod pionýrské všestrannosti, branný závod se 17 disciplínami. Zúčastňují se ho převážně hasičské kolektivy, ale záměrně jsou do úkolů propašovány aktivity z pionýrské činnosti. A tak jsme nenápadně obohatili hasiče o praktické věci, se kterými by se pravděpodobně na běžných hasičských trénincích nesetkali (zvířata, rostliny, jízdní řády, zatloukání hřebíku).
V čem vidíte přínosy hasičiny pro děti?
Hasičina je hodně o sportu a o soutěživost tedy není nouze. Zlepšuje se fyzická zdatnost, ale dbá se hodně i na týmovost (nejsou zapojeny jen sportovně zdatné děti). Fajn je pro děti i přehled o řešení krizových situací (požár, úrazy a jiné problematické situace). Myslím, že je pro dětský kolektiv nejdůležitější, že jsou děti spolu, vyzkouší si něco nového, vyberou si, co je nejvíc baví, a mají společné zážitky. A je úplně jedno, pod jakou organizací se schází.
Jak vypadají vaše tábory?
Tábory vypadají naprosto klasicky táborově… Máme základnu bez elektřiny uprostřed lesa, spíme ve stanech, jako správní hasiči každý den zapalujeme oheň a prostě se věnujeme táboření a hrám. Jezdí s námi i děti, které o hasičině neví vůbec nic, a vůbec to nevadí. Něco se přiučí, ale hlavně jde o společné soužití a užití si prázdninových dní s kamarády naplno.
Účastníte se i pionýrských soutěží? Které jsou vaše nejoblíbenější?
S chutí si zahrajeme ringo v Horní Bříze nebo v Mladé Boleslavi. I když se této hře nijak zvlášť nevěnujeme, máme ji rádi. Více pionýrských soutěží se neúčastníme, protože se nám časově kryjí s hasičskými… Sami pořádáme uzlařskou regatu a výše zmíněný branný závod. V minulosti jsme se pravidelně zúčastnili Pionýrské stezky. Byla to jedna z našich nejoblíbenějších soutěží
s praktickými úkoly. S přibývající náročností znalosti historie, souhvězdí apod. se bohužel zájem téměř vytratil. Teď jsem nadšena hrou UZNADO. Zatím jsme neměli možnost se jí aktivně zúčastnit, ale jsem si jista, že by se našim dětem móóóóóc líbila. Určitě z ní budeme čerpat a doufám, že se nám podaří se v budoucnosti i této hry zúčastnit.
Co byste doporučili skupinám, které by chtěly hasičinu zařadit do své činnosti?
Myslím, že určitě není od věci si cokoli z hasičiny vyzkoušet (ať už překonávání různých sportovních překážek, spojování hadic, tak i zásady, jak předejít požárům, popř. jak se v krizových situacích chovat). Nejlepší by asi bylo vyhledat nejbližší sbor dobrovolných hasičů, který má i dětský kolektiv a domluvit se s vedoucími na společné akci nebo schůzce… Mohlo by to být přínosem a zpestřením jak pro pionýry, tak pro hasiče. Spolupráce se totiž rozhodně vyplácí… oboustranně.
Ptala se Mirka
Několikrát nám hasiči přijeli udělat sobotní odpolední program. Ukázky zásahů, výbavy, auta, ochlazení vodou ze stříkačky je v horku nejlepší.
Blažena Jiříčková, PS Plši
S naším táborem jsme byli přímo na základně hasičů v Kamenici nad Lipou. Měli pro nás perfektně připravený celodenní program zahrnující ukázku první pomoci, vyproštění z auta a uhašení hořícího objektu.
Vojtěch Zeman, PS Koloušci Božejov
Jezdí k nám dobrovolní hasiči z Velké Bystřice a je to super zpestření. U nás vždy proběhne ukázka auta s odborným komentářem, pro puberťáky i vedoucí jsou důležité fotky s autem a technikou. Na co se těší fakt všichni, jsou radovánky a zápasy v pěně a v závěru pořádná sprcha z hadice. Pro nás vedoucí příjemný fakt, že zase máme děti na pár dní čisté a voňavé a ani jsme je ke koupeli nemuseli přemlouvat.
Helena Pšejová, PS Plejády Šternberk
Na náš tábor v Lovětíně u Batelova pravidelně jezdí hasiči z Dolní Cerekve. Pro děti mají připravené povídání o autech, vybavení
a technice, povídají nám o tom, jak probíhají zásahy a kde všude je jich zapotřebí. Největší odměna je pro děti možnost prohlídky auta, vyzkoušet si helmu nebo jinou část výstroje, vyfotit se pro rodiče. Na závěr nám hasiči vždycky vytvoří pěnu, ve které se děti vyřádí. Jde o příjemné zpestření tábora, zábavné i poučné.
Petra Bendová, PS Kamarád Jihlava