Děti jsou v Husovce slyšet po celý rok

Divadlo a Melodie. Republiková finále těchto dvou částí Pionýrského Sedmikvítku se v posledních letech konají v Českých Budějovicích. Právě tam má Pionýr budovu, jejíž součástí je mimo jiné i keramická dílna a divadelní sál. Jak Husovka funguje, popisuje její správce Peter Padúch.

Co všechno je v Husovce? Jak je velká?

Velikost Husovky je relativní. Na běžný život stačí, i když bychom našli využití i pro dvoj- nebo trojnásobný počet kluboven a místností. Ale při akcích je zase častokrát strašně malá. Hlavně při našich krajských setkáních, kdy se nám před covidem scházela i stovka dětí a vedoucích a taky při RF Sedmikvítku je počet místností docela malý. Tak to vezmeme popořádku:

Sál s jevištěm, zrcadlovou stěnou, elevací a parketovou podlahou – Vejde se sem 150 lidí při rozestavění židlí v řadách, 80 lidí při stolové úpravě, 50 lidí při spaní na podlaze na karimatkách. Dá se využít skoro na všechno.

Klubovna – V normální době byla využívaná hlavně pro volnočasový klub pro veřejnost, dále jako základna pro příměstské tábory, šatna a „rozcvičovna“ při akcích na sále. Jsou tu stoly, židle a vejde se sem pro spaní 10 až 12 karimatek.

Keramická a rukodělná dílna – Může tu pracovat až 12 lidí zároveň, v týdnu se tu vystřídá kolem 50 lidí. O keramiku by byl i větší zájem, ale kapacita pece a prostory k vysychání výrobků to neumožňují.

Učebna v patře – Využíváme ji na schůze a kurzy. Pohodlně se sem vejde 20 lidí, na zemi na koberci tu může spát 10 až 12 lidí.

Čajovnička pro posezení jen v našem doprovodu.

Klubovna RADAMBUKu (Rady dětí a mládeže Jihočeského kraje) – Používáme ji na nepravidelnou činnost, akce na příměstských táborech nebo pro kurzy. Je tu i kuchyňská linka a kapacitu má stejnou jako učebna v patře.

Pak tu je ještě kancelář Jihočeské KOP, čtyři kanceláře Attavena, kancelář RADAMBUK, divadelní šatna J. K. Tyla a pár skladů. Na celý dům je bohužel jen jedna sprcha.

Je budova ve vašem vlastnictví?

Husovka patří Pionýru, JčKOP ji má v současné době ve využívaní a ve správě. Pionýr dostal před dvaceti lety od státu budovu, ale bohužel už ne pozemek pod ní. Snažíme se nyní získat i pozemek a nezbývá než držet palce předsedovi Pionýra, aby boj o pozemek dovedl do vítězného konce.

Kolik a které skupiny Husovku využívají?

Pro pravidelnou činnost využívá Husovku samostatný oddíl při JčKOP, pod který spadají kroužky keramiky, rukodělek a dramaťáky a naše divadlo Šramot. Pro nepravidelnou činnost jezdí na Husovku při různých akcích v Českých Budějovicích a okolí hlavně naše PS z Čestic, Zlivi, Kájova a Jindřichova Hradce. Občas se k nám zatoulá někdo z Prahy a Brna.

Které klubovny jsou nejvíce využívané?

Jednoznačně sál a keramická dílna, hlavně v průběhu školního roku. Letos to navíc vypadá, že si barák od dětí neoddechne ani po celé prázdniny.

Husovku využívají i nepionýrské organizace – jak funguje spolupráce?

Spolupráce s nájemci je výborná a jen díky nim se nám povedlo přežít dvouletý zákaz činnosti. Během covidu jsme neměli nárok na peníze z covidových dotačních programů. Nejsme oficiální divadlo, nejsme firma a máme jen jednoho zaměstnance. Přežili jsme díky nájemcům. Spolupracujeme také například se školami, školními divadly, školkami, neziskovkami, kapelami apod. Ti všichni si k nám nacházejí cestu čím dál častěji a využívají hlavně sál v době, když tam nejsou pionýři a divadelní soubory J. K. Tyl a Šramot nehrají divadlo. Pro nás to má velký význam. Nejen že přinášejí peníze, ale hlavně tím v Budějovicích hodně zviditelňují Pionýra – na veřejnosti, magistrátu, krajském úřadu i na dalších úřadech.

Jak dlouho tu Pionýr je?

Pionýr má budovu (sál byl postavený v roce 1928 jako Beseda ve Štyráku) ve vlastnictví přes dvacet let od roku 2000. Tři pionýrské skupiny, které v té době byly v Českých Budějovicích, působily na školách a tam po roce 2013 i zanikly. Žádná z nich si cestu do našeho pionýrského baráku bohužel nenašla. V současné době nemáme v krajském městě kromě JčKOP žádnou funkční PS.

Na co jste nejvíce pyšní?

Že se z objektu, kde byla hospoda a kopa harampádí, stal pionýrský barák, kde jsou děti slyšet po celý rok, že má Divadlo U Kapličky dnes v Budějovicích dobré jméno a že sem rády jezdí naše skupiny na různé akce. Že o nás ví školy a že se snad povede zase obnovit
v Budějovicích alespoň jednu PS. No a jasně že jsme pyšní na to, že se na baráku za posledních deset let odvedlo kus práce. Nová okna, vchody, kotelna, fasáda…

Co vám chybí?

Jako v celém Pionýru bychom chtěli mlaďochy s pionýrským srdcem a zápalem, lepší podmínky od státu pro dobrovolnickou činnost, čas a pár milionů.

Máte v plánu Husovku nějak vylepšit?

Pokud se povede vybojovat pozemek pod barákem, tak bychom chtěli Divadlo U Kapličky malinko poupravit a půdní prostory přebudovat v přední části na nové klubovny a sociálky. To další patro by Husovce moooc slušelo. Stejně jako tahy na jevišti.

Ptala se Mirka