Co víte o hokeji, fotbalu a olympiádě?

Dnes se podíváme na zajímavosti spojené se sportem. Máme za sebou mistrovství světa v hokeji, fotbalové mistrovství Evropy nás čeká a v létě se v Paříži koná letní olympiáda.

Hokej vznikl koncem 19. století v Kanadě (pravidla byla vytvořena v Montrealu v roce 1878), ale brzy se rozšířil i do Evropy. První organizovaný hokejový zápas se konal 3. března 1875 v Montrealu mezi dvěma devítičlennými týmy. Brankářská maska nebyla používaná od počátků, dlouho se hrálo bez ní, později brankáři používali různé podomácku vyrobené např. kožené masky. Až koncem roku 1959 byla použita první maska novodobého typu. Během vhazováni v roce 1974 si centr Buffalo Sabres Jim Lorentz všiml prolétajícího netopýra, ohnal se po něm hokejkou a zvíře na místě zabil. Tým Buffala je tak doposud jediný, který má na svědomí zvířecí život během zápasu. A pozor, v Britské Kolumbii mají chirurgové výslovně zakázáno se během operací bavit o hokeji.

Jestli nesmějí mluvit ani o fotbalu, ale nevíme. Existence her podobných fotbalu je doložena už v době starověku, ale vznik dnešního fotbalu má kořeny v Anglii 16. století na středních školách. Jednotlivé školy spolu soutěžily, ale pravidla se velmi lišila. Proto se v roce 1848 sešlo 14 zástupců škol na jednání, jehož výsledkem byla první ucelená sada pravidel, tzv. Cambridgeská pravidla. Patrně nejstarším fotbalovým mužstvem je švýcarský Lausanne Football and Cricket Club založený už v roce 1860. První světové mistrovství ve fotbale se konalo v Uruguayi v roce 1930, nejrychlejší gól v historii šampionátů dal Hakan Şükür v roce 2002 po pouhých 11 sekundách hry.

Olympijské hry bývají největší světovou sportovní událostí. Jsou inspirované antickými olympijskými hrami, které se konaly od 8. století před naším letopočtem až do 4. století našeho letopočtu. První moderní olympijské hry se konaly v Athénách v roce 1896, první zimní olympiáda se konala o 28 let později. Jedním ze symbolů olympijských her je olympijská pochodeň a olympijský oheň. Jde o připomínku ohně, který podle legendy ukradl Prométheus Diovi a dal ho lidem. Čeští sportovci se olympiády zúčastnili už na druhé olympiádě v roce 1900 v Paříži, první česká žena nás reprezentovala až o dvacet let později v Antwerpách. Letošní česká výprava na olympiádu už čítá více než 50 sportovců, tak jim od 26. července do 11. srpna držme palce!

Mirka