V údolí řeky Oslavy, přímo pod Ketkovským hradem, stojí turistická základna, která patří Jihomoravské krajské organizaci Pionýra. Jezdí sem nejen pionýrské oddíly na víkendové akce, ale chata Ketkovice slouží i pro rodinné rekreace. Původní chata před deseti lety lehla popelem, ale během několika let na stejném místě vyrostla nová stavba. Co se tehdy stalo a jak vypadá a funguje chata dnes, popisuje Milan Matyáš, který má správu Ketkovic za JmKOP na starosti.
Kde leží vaše základna a jak bys ji popsal?
Leží poblíž soutoku řek Oslava a Chvojnice pod skálou, na které stojí zřícenina Ketkovského hradu. Je to romantické místo u Oslavky, což je legendární trampská oblast. Pod skálou je relativně velká louka, na níž jsou dvě chaty. Jedna patří skautům, druhá nám. Na louce se sice dá postavit pár stanů, ale není to určené pro letní stanový tábor.
Jak bys chatu popsal?
Jde o dřevostavbu, kapacita je 15 až 20 lůžek, ale dá se vyspat i na verandě. Využíváme ji celoročně, jsou tam kamna a chata je zateplená. Má předsíň, z níž se jde do obrovského prostoru, kde je kuchyňka a spousta volného místa, které je variabilní a lze jej upravit, jak je zrovna potřeba. Spí se na půdě, na matracích.
Na co chatu nejvíce využíváte, když není vhodná pro tábory?
Zejména na víkendové pobyty. V létě je to spíše rekreační objekt pro rodiny s dětmi nebo party kamarádů. Jezdí k nám téměř výhradně pionýrské skupiny z Brna, pro něž je snazší si vyzvednout klíče v kanceláři JmKOP. Když jsem nedávno na Esperu a na Tisé viděl tzv. klíčové krabičky s kódem, které jsou bezobslužné, přemýšlím, že bychom podobný systém mohli zkusit i u nás.
Odkdy je chata ve vašem vlastnictví a jak dlouho tam jezdíš ty sám?
Do tohohle údolí jezdím od mládí, jezdili jsme sem vandrovat jen s batohem. Tu původní chatu z 50. let získal jihomoravský Pionýr v roce 2007 a od té doby se tam občas objevím, protože ji mám v našem výkonném výboru na starosti. Obrovskou změnu v tom udělal covid, protože jsme museli zastavit všechny pobyty, ale jako majitelé jsme tam jezdili, protože bylo potřeba se o chatu postarat. Minimálně první covidový rok byl z tohohle pohledu úžasný, protože jsme tam byli téměř co čtrnáct dní. Teď už samozřejmě běží standardní provoz, ale stejně si čas od času rezervujeme nějaký ten víkend na chatě i my.
Jak funguje soužití se skauty, kteří mají chatu nedaleko té vaší?
Známe se, komunikujeme spolu, ale to je všechno. Vzdálenost mezi chatami je tak čtyřicet metrů, pozemek máme rozdělený napůl a bez problémů vedle sebe žijeme.
Ketkovice se nedávno stavěly úplně znovu. Co se stalo?
V červenci 2012 nám chata kompletně vyhořela. Lidi, kteří ji měli pronajatou, nechali večer na záchodě hořet svíčku a do rána bylo hotovo. Oni jen vyběhli z hořící chaty tak, jak byli. To mi takhle jedno nedělní ráno volá správce, že chata lehla popelem, bylo to opravdu výborné probuzení. Z baráku zůstala jen základová deska a prasklý komín. Na druhou stranu nám to poskytlo možnost postavit chatu novou a lepší, ta původní byla menší a neměla půdu. Začali jsme stavět v roce 2014 a v provozu je od ledna 2017. Jeden rok jsme postavili základní stavbu, pak jsme čekali na další možnosti dotace a postupně pokračovali.
Je něco, co byste udělali dnes jinak?
Při stavbě jsme integrovali dovnitř suchý záchod. Na původní chatě bylo třeba obejít celou budovu – byl sice na stejném místě jako teď, ale muselo se tam jít venkem. To nám přišlo nepraktické, takže jsme udělali průchod přímo z předsíně. Má to ten efekt, který jsme mohli předpokládat, že je občas v předsíni záchod cítit. Řešíme to odvětráváním a bakteriemi do suchého záchodu. Je ale fakt, že nevím, jestli bychom to chtěli udělat jinak, protože je to takto pohodlné. Není třeba se přezouvat, nic řešit apod.
A co výhody chaty?
Asi její variabilita. Můžeš tam jet s rodinou, s partou kamarádů, ale klidně i s dvacetičlenným oddílem – všechno se dá poskládat a přizpůsobit. Je to krásný obrovský prostor. A největší plus je okolí chaty, to se ale těžko popisuje, to úžasné údolí se musí vidět a projít.
Chata je nová, ale přesto – máte v plánu ještě nějaká další vylepšení?
Myslím, že jsme dosáhli stavu, který jsme chtěli, teď už jen ladíme detaily.
Ptala se Mirka
Více informací najdete na webu ketkovice.jmpionyr.cz, kde je možné rezervovat termín. Cena pronájmu chaty pro pionýry je 300 Kč za noc + energie.