Bude už konečně volno?

Další netradiční školní rok se nachýlil ke konci. Na dětech, učitelích, rodičích i vedoucích je vidět, že už jsou unavení, melou z posledního. První polovina roku se nesla ve znamení častých změn a nejistoty, která nás vyčerpávala a nemálo lidí už nemá kde brát energii na dotahování věcí do konce. Jako bychom zapomněli odpočívat, pořád za něčím chvátáme, něco nestíháme, dokončujeme a zase začínáme. Pojďme se společně zastavit, nadechnout a odpočinout si. Využijte dva měsíce prázdnin, kdy nemusíte připravovat program na schůzku na následující týden k tomu, abyste si odpočinuli a v září začali s novými silami.

Světem psychologie se poslední roky táhne jako červená nit slovo mindfulness. Do češtiny jej můžeme přeložit jako bdělou všímavost, přítomnost, duchapřítomnost, bdělé vědomí, přesto se ale spíše nepřekládá. Jedná se o dovednost, která nám, když si ji osvojíme, umožňuje více vnímat vše, co se děje v našem těle, využívat naplno smysly. Mindfulness nám pomáhá zvládnout náročné situace s klidnou hlavou. Je to schopnost nereagovat na to, co se nám přihodí, emocionálně a automaticky, ale dovedněji a vnímavěji vůči tomu, co je v daný moment adekvátní a moudré. Pomáhá nám najít „pevnou půdu pod nohama“ i uprostřed náročných situací, kdy jsme zaplaveni lavinou myšlenek, nebo když zažíváme úzkosti a trápení.

Není to samo sebou, stejně jako potřebujeme trénovat na maraton, i mindfulness lze trénovat. Techniky mindfulness ale můžeme využívat i samostatně, když potřebujete vyčistit hlavu, nabrat nové síly a vrátit se do přítomnosti.

Všímavá procházka

Jděte se projít mimo civilizaci, neberte si sluchátka, ale poslouchejte přírodu kolem, vnímejte zvuky, vůně, sledujte proměny krajiny v čase, zujte boty a vnímejte spojení se zemí. Všímejte si pocitů, které to ve vás vzbuzuje. Můžete takto procházet neznámým městem bez mapy, přinese to jiné pocity než příroda? V čem se liší zvuky, vůně?

Čokoládová meditace

Vezměte si čokoládu, kterou neznáte, nebo jste dlouho neměli. Pořádně si ji prohlédněte, zkoumejte ji pohledem, vnímejte vůni kostičky. Až pak dejte kousek čokolády do pusy. Nechte ji rozpouštět na jazyku
a vnímejte chutě, které má. Pokud začnete myslet na něco jiného, všimněte si, co vaši mysl zaujalo, ale vraťte se zpět k vnímání chutí čokolády. Teprve pak rozpuštěnou čokoládu spolkněte. Takhle pomalu vychutnávejte i další kousek, protože pomalu vychutnaná, vědomě snědená čokoláda, není hřích.

Otevřená meditace

Máte jen malou chvilku a potřebujete nabrat sílu na zbytek dne? Otevřená meditace nevyžaduje žádné pomůcky, speciální místo, pozici. Nezaměřujete se při ní na konkrétní děj, ale necháváte pozornost, ať se přesouvá sama na to, co ji zaujme. Všímejte si toho, co vás zaujme, jak se pozornost přesouvá. Čeho si všimnete, toho si všimnete. Do ničeho se nenuťte. Pokud by byla vaše mysl příliš roztěkaná, vraťte se ke svému dechu, který vás přivede zpět.

Ať už máte na prázdniny jakékoliv plány, užijte si je, všímejte si toho, co je kolem vás, odpočívejte a žijte.

Majda Zemanová

Pokud chcete chvilku relaxovat
a máte rádi mandaly, ve vložených Listech pro děti najdete jednu pionýrskou.