Zprávy z jednání VV ČRP

Nový Výkonný výbor České rady Pionýra má za sebou své první prezenční zasedání. Jeho členové se na neformální schůzce sešli už v pátek večer v Praze, v sobotu 12. 11. pak proběhlo první jednání VV ČRP. Jednání se zúčastnily i předsedkyně Kontrolní komise Pionýra Marcela Hrdličková a garantka ÚPVC Lída Kočí. VV se kromě dalšího zabýval přípravou jednání České rady Pionýra, první verzí rozpočtu Pionýra na rok 2023, projednal stav přípravy akce Ledová města a schválil POZ Kamínek 2023. Vzal také na vědomí předložení dvou projektů Pionýra (Energie 2022 a Pionýrská renesance 2023) a informace o projektu ČRDM Darujme dětem kroužky a krocích Pionýra k zapojení. Většina členů VV se zúčastní i nadcházejícího jednání ČRP v hotelu Jizera v Horní Sytové.

Darina Zdráhalová, předsedkyně Pionýra

Dobrovolnictví na druhou

Dívali jste se v poslední době na krevní barometry ve vaší nejbližší transfuzní stanici? Pokud ano, možná jste zjistili, že zrovna vaší krevní skupiny je nedostatek. Jste-li pravidelní dárci, už víte, kdy a kde se přihlásit nebo vám chodí pozvánky. Jestli o dárcovství krve nebo jejích složek teprve uvažujete a patříte mezi ty, kteří mohou darovat, staňte se dobrovolníky „na druhou“ a zapojte se do iniciativy Zdravá pionýrská krev. Nebojte se obrátit na někoho, kdo už má s dárcovstvím zkušenosti a jděte spolu. Určitě vás neodmítne. Na dobrovolné dárce krve čeká v E-mošce jako poděkování tričko.

Pokud splňujete podmínky pro dárce kostní dřeně, zkuste uvažovat o zapsání do registru dárců. Je opravdu velmi těžké najít vhodného dárce, a kdo ví, možná to budete zrovna vy, kdo můžete jinému člověku zachránit život.

Děkujeme všem, kteří chodí pravidelně darovat. Zdravá pionýrská krev pomáhá.

Bonusy pro dárce krve, plazmy, destiček:

•     kontrola zdravotního stavu

•     pracovní volno po odběru

•     odpočet ze základu daně

•     dobrý pocit

•     zvýhodněné nabídky a další bonusy (například od zdravotních pojišťoven apod.)

Anička

Darujeme kroužky dětem

Darujeme kroužky dětem je nový projekt České rady dětí a mládeže, který pomáhá s úhradou nákladů na volnočasové aktivity dětí. Projekt pomáhá rodinám pobírajícím dávku „Příspěvek na dítě” a dětem cizinců/uprchlíků z Ukrajiny s dočasným pobytem.

V principu se jedná o tzv. voucherový systém – rodič dostane na jedno dítě dvě elektronické tisícikorunové poukázky, které může uplatnit na aktivity nabízené nejen našimi pobočnými spolky.

Podmínkou je, že rodič organizátorovi aktivity (např. naší PS) zaplatí minimálně 20 % celkové ceny aktivity, tj. 250 Kč u 1 poukázky, 500 Kč při použití obou poukázek.

Příspěvek je určen jen na jedno (první) pololetí školního roku 2022/2023. Pro druhé pololetí budou příspěvky spuštěny později. Informace o projektu a jak se zapojit najdete na pionyr.cz/darujemekrouzky. Pokud budete mít po přečtení další dotazy, pište na matej@pionyr.cz.

Matěj Zíka, Ústředí Pionýra