Adamův příběh se začal psát už před několika lety. Mohli jste si ho přečíst v Mozaice z října 2015 a ve stručnosti šlo o příběh chlapce, který měl problémy s agresí, často se hádal, při hrách se pouštěl do křížku s ostatními dětmi apod. (jestli vás zajímá celý jeho příběh, najdete ho v archivu Mozaiky).
Jenomže příběh agresivního Adama není ojedinělý. Ve své práci ve škole se setkávám se stále větší agresí mezi dětmi. Mnohdy to berou jako srandu, hru, která se líbí všem zúčastněným, ale nejednou se stalo, že z takové hry na přetahování, strkání či souboje někdo odcházel s modřinou, slzami, rozbitými brýlemi nebo roztrženým trikem. A poznámkou od třídní učitelky k tomu.
Odpověď na otázku, proč jsou děti agresivní, není jednoznačná a jednoduchá.
Na dětské agresivitě se podílí mnoho faktorů. Povahové rysy a vrozené vady (ADHD, autismus) změnit nemůžeme. Můžeme je vhodným působením ovlivňovat, ale tyto děti se do agrese dostanou výrazně rychleji než děti bez takovéto zátěže. Zvýšenou agresivitu u dětí ovšem může ovlivňovat i chování nejbližších.
A to nejen ze strany rodiny, ale i od nás, protože často jsou to právě naši vedoucí a instruktoři, kdo jsou pro děti vzorem, koho poslouchají, obdivují a napodobují.
Co s tím, když budou děti na schůzkách či na táboře agresivní? Při řešení agresivních projevů chování si všimněte, zda jde o agresi slovní či fyzickou, zda se opakuje. Fyzickou agresi je možné usměrnit vhodnými hrami – úpolové, soutěživé, bojové.
Slovní útoky pomáhají zmírnit hry pro rozvoj sociálních dovedností a komunikace. Při hrách by měl být vždy rozhodčí, který bude důsledně kontrolovat dodržování pravidel, může si také včas všimnout, že se stupňuje únosné chování a předejít případnému výbuchu agrese. Pokud bude problémů přibývat, nebudou fungovat žádná opatření ani doporučení, máte plné právo dítě odmítnout vzít na tábor nebo na víkendovku. Myslete v tu chvíli i na ostatní děti a na vlastní pohodu. Kvůli jednomu jedinci nemůže „trpět“ zbytek oddílu. Komunikujte s rodiči, ptejte se jich, co jim funguje, ale dejte citlivě najevo vlastní hranici.
Majda Zemanová