Zůstaňte s dětmi v kontaktu

Vyzkoušejte Výzvy a E-odborky

Představujeme novou aktivitu pro pionýrské oddíly, kterou můžete se svými oddílovými dětmi využít i při schůzkách na dálku. Přibližte pomocí výzev dětem pionýrské odborky, nebo jim umožněte získat odbornost Kuchaře či Fotografa on-line. Určitě se vám pak na výpravách budou hodit.

Celý projekt vychází z pionýrských odborností, se kterými už některé naše oddíly pracují. Vybírá z nich ale ty aktivity, které se nejvíce hodí pro současnou situaci, kdy se oddíly nescházejí a jsou v kontaktu jen na dálku. Ačkoli jsou úkoly určeny pro jednotlivé děti, důležitou roli zde hrají také vedoucí oddílů (o tom víc dále).

Aktivity jsou členěny do dvou částí. V části Výzvy jsou jednotlivé úkoly, které jsou nabídkovou aktivitou pro děti a také možností pro pokračování „běžné“ oddílové činnosti a udržení kontaktu s dětmi (i když na dálku).

V části E-odborky pak najdete dvě odborky, které lze splnit a získat on-line, bez nutnosti fyzicky se potkat. Nezáleží, jestli jste s odborkami pracovali už dřív a nechcete přestat, nebo je právě tady vyzkoušíte poprvé.

Oddíláci v hlavní roli

Výzvy a E-odborky jsou příležitostí s dětmi pracovat i v tomto mimořádném stavu. Ačkoli jde o aktivitu cílenou na děti, oddíloví vedoucí jsou při ní zcela nepostradatelní. Pokud se jí rozhodnete využít, oslovte jakoukoliv cestou děti ze svého oddílu, aby se do výzev zapojily a pokračovaly tak v oddílové činnosti.

Oslovením a nabídkou to ale nekončí. Děti si sice možná najdou Výzvy na internetu samy, mohou si z nich vybírat, plnit je, posílat si mezi sebou zprávy o tom, jak si s nimi poradily, povídat si o nich na online schůzkách…

Ale při jejich plnění je důležitá i role oddílových vedoucích. Právě vedoucím se totiž děti budou chlubit se svými úspěchy nebo žádat o radu a pomoc. Vedoucí znají své děti nejlépe, mají jejich důvěru, dovedou je pochválit, povzbudit a motivovat. Vedoucím budou děti také zasílat fotky z plnění výzev. Proto také právě od oddílových vedoucích potřebujeme informaci o dětech, které výzvy splnily (nechceme přece, aby o tom děti psaly někomu cizímu).

Jak na to? Na stránkách pionyr.cz/eodborky najdete odkaz na tabulku pro zaznamenání základních informací o dětech, které se rozhodly výzvu přijmout a splnily ji. Možná právě některé z vašich dětí získá odměnu v podobě trička. Výherce budeme losovat ze zaslaných tabulek, proto je potřeba každé dítě zapsat tolikrát, kolik výzev splnilo. 🙂

Bude také na oddílových vedoucích, aby posbírali fotky nebo videa, kterými jim děti doloží splnění výzvy. Budeme moc rádi, když nějaké povedené snímky pošlete i nám na adresu vyzvy@pionyr.cz.

(Pozn.: Do tabulky uveďte adresu, na kterou má být tričko zasláno. Ideálně svoji, ať si s oceněným dítětem můžete odměnu předat přímo, pokud bydlí někde v rozumném dosahu. Pokud by takové předání bylo složité, uveďte adresu na dítě a zašleme tričko rovnou k němu. Nezapomeňte také uvést, jakou má mít tričko velikost.)

Výzvy

Jsou určeny hlavně pro ty děti, které se zatím nechtějí pustit do plnění kompletní odbornosti, nebo ještě nemají vybráno, která by byla ta pravá. Na každý týden budou zveřejněny tři výzvy z různých oblastí, aby děti mohly vyzkoušet různé činnosti a ochutnat tak z každé odborky něco.

Jde o aktivity, které zvládne skoro každý, a většina z výzev může kromě toho oddílového života na dálku utužit i ten rodinný. Taková dobrá pomazánka na svačinu by mohla doma potěšit, co vy na to?

Je také dost dobře možné, že při plnění výzev některé z dětí zaujme konkrétní odbornost. Pak bude dobré to vést v patrnosti, až se oddíly zase budou scházet – a pustit se do plnění vybrané odborky naplno.

Druhé výzvy – do 8. 11.

E-odborky Kuchař a Fotograf

Znáte pionýrské Odborky? Stačí si projít jejich názvy a je jasné, že vycházejí z toho, co v oddílech běžně děláme. Jsou také příležitostí dál rozvíjet to, co konkrétním dětem jde a co je baví. Některé z nich se dají pořádně plnit jen spolu s oddílem na schůzkách, při akcích či výpravách. Vybrali jsme ale dvě, které mohou děti klidně získat i teď, když se oddíly nescházejí. Vše lze totiž plnit individuálně a doložit on-line.

Jde o odbornosti Fotograf a Kuchař. Pro každou z nich je vytvořena virtuální „třída“ v aplikaci Google Classrooom, kde děti najdou podmínky, které je potřeba pro získání odbornosti splnit. Mohou tu také vkládat například fotky a další soubory, které dokládají, jak si s úkoly poradily. Takto získané odbornosti platí úplně stejně jako ostatní, získané při běžné oddílové činnosti.

Jak na odborky v Google Classroom

Pro přístup k e-odborkám je třeba mít účet Google, který dítěti může poskytnout třeba i rodič. Každá odborka (Kuchař a Fotograf) má svůj vlastní odkaz, kterým je třeba se přihlásit do kurzu na Google Classroom (po kliknutí na logo odborky).

Učebna na Googlu obsahuje předem připravené podmínky pro splnění odborky. Některé úkoly obsahují kvízy, jiné třeba odkazy na YouTube či další materiály, které dětem mohou při plnění pomoct.

Pokud má dítě jistotu, že má splněnou určitou podmínku, připojí k ní zpracované požadavky a označí ji jako odevzdanou.

Do učebny se můžete podívat i z chytrého telefonu, přes který se lze také přihlásit. Stačí si stáhnout aplikaci Google Classroom pro Android nebo iOS, jen se přes ní hůře odevzdávají úkoly, doporučujeme tedy používat webovou verzi na https://classroom.google.com.

Všechny úkoly dané odborky najdete v kartě „Práce v kurzu”. Plnit je můžete v libovolném pořadí. Obě „třídy“ mají také své „učitele“, kteří dětem v případě potřeby poradí s ovládáním aplikace, nebo i zkonzultují jednotlivé podmínky a jejich plnění.

Všechno se dozvíte na www.pionyr.cz/eodborky.