Zmá(č)kli jsme RESET

I když „Zmákli jsme RESET!“ si mohli říct hlavně organizátoři z Moravskoslezské krajské organizace, snad se nebudou zlobit, když si tohle zvolání v Mozaice přisvojíme. O víkendu 9. až 11. června totiž do ostravského Landek parku zavítaly stovky pionýrů ze všech stran (a někteří to měli vážně dost daleko), které přilákal RESET, tedy Republikové setkání pionýrských oddílů. A teď už můžeme klidně říct, že RESET se fakt povedl.

Je to za námi. Další RESET skončil a věřím, že všichni, kdo tam byli, načerpali novou sílu, znovu se ‘resetovali‘, nastartovali a díky stejně naladěným lidem pochopili nebo si připomněli, v čem že tkví ono pionýrství…

Adéla, PS Tuláci Klatovy
Líbila se mi sobota, jak jsme chodili po muzeích – byli jsme ve Světě techniky a taky ve Vítkovicích. Jsem na prvním RESETU a určitě bych jela znovu.

Co že se v ostravském hornickém areálu Landek dělo? Bylo toho spoustu a další program si účastníci vytvořili sami přímo v Ostravě! Hned v pátek večer na nás všechny čekal úvodní rituál, při němž nemohli chybět permoníci z nedalekého dolu, pionýrské ideály, světýlka a také muzika. Ostatně, hudba byla s letošním republikovým setkáním spojená velmi úzce. V sobotu totiž na dvou pódiích soutěžili mladí muzikanti o skleněné ceny ve tvaru půlkytary – konalo se tu republikové finále soutěže Dětská Porta. Třešinkou tohoto hudebního maratonu byl koncert skupiny Klíč (kvartet), která je s pionýry spojená možná víc, než by člověk řekl. „Ono se to asi málo ví, ale skupina Klíč se původně jmenovala Petrklíč a vznikla díky tomu, že se sešli vedoucí pionýra. Takže jsme původně pracovali s dětmi, jezdili jsme na tábory – takové ty pravé tábory se stany s podsadou a mytím ve studánce a latrínami,“ řekla pro ‘porťácký‘ časopis Struny zpěvačka Klíče Pavla Marianová. Jejich vystoupení si užili velcí i malí. „Večerní koncert Klíče neměl chybu, užili jsme si jej, jak se patří, brali jsme to jako krásnou odměnu pro nás dobrovolníky,“ podotkla vedoucí PS Jitřenka Kdyně Ivana Mochurová.

Ondřej, PS Tuláci Klatovy
Na RESETU jsem poprvé a líbilo se mi to moc. Cesta byla sice dlouhá, ale my jsme si ji užívali. Moc pěkný byl zahajovací rituál a pak jsem si užil Miniuni.

Ovšem RESET, to nebyla zdaleka jen Dětská Porta! Děti i dospělí si mohli třeba vyzkoušet dodgeball, hry s psychomotorickým padákem, kin-ball, zasoutěžit si ve skládání puzzle či prověřit znalosti ve večerním mezikrajském kvízu. A pozor, na Landeku si také dali sraz pionýrští psi! Velcí jako člověk, menší plyšoví i nejmenší maňásci. Najednou se jich tam sešlo hned pět desítek a pořádně si spolu zařádili… Nechci radit, ale z téhle povedené taškařice by se mohla stát taková pěkná resetová tradice – kdy se nám podaří počet překonat, což? 🙂

Hanka, PS Šťáhlavy
Nikdy jsem na RESETU nebyla, tak jsem se těšila na nové věci. Spokojená jsem s ním moc, nejvíc se mi líbilo to světelné vystoupení na začátku.

Do Ostravy na severní Moravu přijela více než tisícovka účastníků (i s účastníky Dětské Porty) a není bez zajímavosti, že nejvíce jich přijelo z Ústeckého a Plzeňského kraje. Tedy z druhého konce republiky! A jsem si jistá, že nikdo z nich nelituje, ty zážitky za to stály…

Ondra, PS Chomutov
Nejvíc jsem se těšil do DinoParku a tam to bylo super. Užil jsem si to celé a klidně bych jel zase.

A kdy a kde se sejdeme příště? Přece za dva roky pod Ještědem v Libereckém kraji!

Mirka Tolarová, Plzeňská KOP

Dětská Porta

Vítězové dle kategorií 

Jednotlivci a dua
JA: Rudolf Prušák
JB: Barbora Špidlová
JC: Klára Melčáková
JP: Eliška Kotlínová

Skupiny
SA: Kolibříci
SB: BlueNight
SP: Dé Domhnaigh

T (zpívající oddíly): Mláďata

Autorská soutěž: Markéta Adamcová

Zlatá Porta: Rudolf Prušák

 

Díky všem, kdo se jakkoli podíleli na RESETu i Dětské Portě!

 

Foto RESET

Foto Dětská Porta