Zkuste Tanec

Dalším kvítkem Pionýrského Sedmikvítku je Tanec.  Není pro naše oddíly až tak běžný, možná jeden či dva oddíly v našem spolku jsou zaměřené na tanec.

Děláte to také
Je to nejspíš stejné jako u dalších kulturních oblastí. V našich oddílech se tak trochu bojíme, že nejsme odborníci, tak trochu nás kultura kromě výtvarky nezajímá a tak trochu nevíme, co s tím. Ale ruku na srdce, kdo z nás na táboře nepořádá diskotéku, taneční maraton nebo show na kterou si mohou jednotlivci i skupinky připravit své výstupy? A skupinový tanec teď mezi dětmi a mladými lidmi hodně frčí.

Od country až k mažoretkám
Když se před lety přestěhovala taneční část Sedmikvítku do Holešova, přemýšleli jsme, jak ji přiblížit běžným dětským kolektivům. Soutěž má spoustu kategorií – Formace společenských tanců, Formace klasických tanců, Country tance, Disco, Show Dance, Orientální tance, Hip Hop Dance, Street Dance, Break Dance, občas se tu objeví i Mažoretky.
Na co se porota při hodnocení dívá? Hodnotí vhodnost výběru hudby, choreografii, techniku, výraz – tanečnost, oblečení – vhodnost, účelnost a celkový dojem.

Šanci mají všichni
Že vám většina těch slov nic neříká nebo jen mlhavě tušíte, jak ta či ona disciplina vypadá?
Právě tohle nás trápilo a nakonec se zrodila kategorie Hobby. Její jedinou podmínkou je, že tanečník ani taneční skupina nesmí být registrována žádnou taneční organizací, asociací či zájmovým sdružením. Je to prostě kategorie pro všechny, kdo v rámci své celoroční činnosti občas provozují nějaký ten pohyb, blížící se tanci.

Dejme dětem prostor
Na táborech, na akcích, v oddílové činnosti, všude máme prostor nejen pro výtvarky nebo Clonu, můžeme se směle pustit třeba do zpěvu, divadla nebo právě tance. Ve spoustě oddílů máme děti, které se nějakému druhu tance věnují někde v taneční škole. Proč je nevyužít, nepověřit je secvičením nějakého tanečního vystoupení? Hobby kategorie je přesně o tom. Když nemáme tělocvičnu, je možné využít nějaký vhodný volný plácek nebo hřiště. A finančně nákladné „profi“ kostýmy mohou nahradit černé legíny nebo modré džíny a barevná trička.

S chutí do toho
Na našich krajských přehlídkách Sedmikvítku zatím soutěží především kroužky škol, školní družiny, mateřinky. Určitě nejsme o nic slabší, naše děti jsou stejně pohybově nadané, a pokud máme prostorové podmínky, chybí nám už jediné – nadšený vedoucí, který má trochu zkušeností. Stejně jako u každé jiné činnosti jde o plánovanou promyšlenou dlouhodobější aktivitu, ale určitě přinese své ovoce a děti bude bavit. A hlavně, děti se budou hýbat. Už o tom začínáte uvažovat? Pokud si netroufáte na choreografii, zkuste zalovit na internetu, tam určitě něco vhodného najdete. Nebo přenechte iniciativu dětem.

Republikové finále
A když postoupíte až do republikového finále, které pravidelně posledních pět let pořádá pionýrská skupina v Holešově ve Zlínském kraji, můžete sem přijet na celý víkend, využít nabídky přenocování a kromě vlastní soutěže si prohlédnout i památky města Holešov, nedaleké Kroměříže nebo přírodu Hostýnských vrchů v okolí. Bližší informace k republikovému finále vám ráda podá Jarka Vaclachová na e-mailu vsetuly@centrum.cz. Tanec je docela zábavná forma pohybu, veďte k němu i svoje oddílové děti.

Darina Zdráhalová