Zkuste „přežití“ BHCO

Jestli vás láká dobrodružství, jestli si poradíte při přesunu v přírodě, jestli máte dost odvahy, zkuste BHCO. Tato zkratka ukrývá název Branná hra Cesta odhodlání, což je akce, která má tradici převyšující čtyři desítky let. Účastní se jí řada turistických a tábornických oddílů a třeba to může být výzva i pro vás.

Představit tuto hru není úplně jednoduché. Krátce můžeme říct, že úkolem pětičlenného týmu je během dvou dnů projít trasu 20 – 30 km (podle věkové kategorie účastníků), na které se nachází asi dvě desítky kontrol, a prokázat na nich dovednosti, jako první pomoci, práce s jízdními řády, střelba lukem či vzduchovkou, odhad vzdálenosti, uzlování, šifry, předávání zprávy, překonávání překážek, slaňování apod. Dvoudenní akce nepochybně prakticky prověří také schopnost účastníků postavit bivak, uvařit jednoduché jídlo, správně (a úsporně) si zabalit na cestu a mnoho dalšího.

Mnoho dalšího se mění. Různé jsou třeba lokality naší vlasti, kde se akce pořádá. Mění se i téma, které úkoly provází. Jednou je to dobytí severního pólu (nejsevernějšího místa Šluknovského výběžku), jindy jde třeba o misi přípravy vojenské operace. V době „vlády Harryho Pottera“ to byla hra na motivy kouzelníků.

Pokaždé je ale tato akce ukončena vyhodnocením nejlepších týmů, které si odvezou putovní pohár BHCO. Vždy, i když se střídají pořadatelé akce, je garantem celé hry „Generál“ Jiří Vostřel z PS MOV Střelka z Lysé na Labem.

Tradiční termín akce je druhý či třetí víkend v červnu. Pokud i vy chcete zkusit „přežít“ BHCO, kontaktujte Jiřího Vostřela (generaljirka@seznam.cz).