Zkuste Dodgeball

O téhle moderní variaci na vybíjenou jste se v Mozaice už mohli dočíst několikrát. Co obnáší a jak začít, jsme se ptali Mirka Klimeckého z PS Kopřivnice, který založil první tým v ČR a reprezentuje s ním české barvy i na mezinárodních turnajích.

Všichni známe vybíjenou, jak moc se od ní Dodgeball liší?
Je asi tak desetkrát akčnější a zábavnější. Nehraje pouze ten, co má míč. Všichni se snaží uhýbat nebo chytit míč. Když vám totiž protihráč chytí balón, jste vyřazení a jeden z jeho týmu se vrací do hry. Největší krása je v tom, že i když jste sami proti šesti, není nic ztraceno. Stačí rychle chytit dva míče a už to je během pár vteřin tři na čtyři.
Navíc se hraje s více míči (aktuálně 5), takže musíte hrát takticky. Ale zároveň není čas, takže taktiku tvoříte za pochodu, musíte mít nacvičená hesla a signály. Zápasy se hrají na čas a více kol.

Dá se hrát i s menšími dětmi?
Ano, já sám to hraji s dětmi od první třídy, jen upravím hřiště na polovinu. Hodně záleží, jaké ty děti jsou. Je potřeba dávat pozor, jelikož nestíhají sledovat všechny balony a můžou dostat do hlavy. Dodgeball je vhodný prostě pro všechny, co se nebojí míčů a umí aspoň trochu házet či chytat.

Co by měl udělat vedoucí, který by chtěl Dodgeball s oddílem zkusit? Jak začít?
Určitě navštívit stránky www.dodgeball.cz, kde jsou pravidla, rozměry hřiště, kontakty a odkazy na videa, která pomůžou s pochopením pravidel. Další možnost je kontaktovat mě a já jsem ochotný dojet do každého koutu republiky, vysvětlit i ukázat. Nejlepší je jít rovnou hrát a začne vám to vše zapadat. Za hodinu už budete pravidla chápat.
Potřebovat budete pět míčů, aspoň volejbalových na začátek. Přes nás se pak dají objednat dodgeballové balóny obalené plyšem, aby to tolik nebolelo.


Další hry s vybíjením:
Putování se psem ML S5 Vybíjená
Osmá planeta ML S2 Netradiční vybíjená
ML Revoluce – Mozaika duben 2017