Žížalí zoo a bylinková zahrada

V minulém díle seriálu jsme si ukázali, jak vést děti ke vztahu k přírodě například za pomoci aktivity fotoaparát při procházce v lese. Příroda je skvělou učebnou a dá se v ní vymyslet na stovky nejrůznějších aktivit (další nápady najdete i na odkaze na konci tohoto textu). Co když ale chceme environmentální senzitivitu rozvíjet třeba v klubovně nebo prostě ve městě, protože se do lesa zase tak často neodstaneme? Environmentální výchova nabízí řešení i zde.

Pokud máme k dispozici zahradu, nebo alespoň dvorek či balkón, máme z půlky vyhráno. Právě zde totiž můžeme s dětmi vytvořit celou řadu přírodních prvků. Skvělou volbou je zahradničení. S dětmi můžeme vyrábět vyvýšené záhonky, naplánovat, co by v nich chtěly pěstovat, a společně pak zkoumat, jak rostlinky rostou a plodí. Když pak ze sklizně navíc připravíme něco chutného, můžeme na tom demonstrovat, že jídlo z lokálních zdrojů, které jsme si sami vypěstovali, může být mimo jiné také etické a zdravější. Spousta rostlin je navíc nenáročných a dají se pěstovat i v truhlíku před vchodem nebo v květináči na parapetu (např. bylinky). Když už se do zahradničení pustíme ve velkém, můžeme začít také kompostovat (vytvořit „žížalí zoo“) a do sběru bioodpadu zapojit děti i jejich rodiče nebo třeba vytvořit jezírko či menší ptačí koupelnu.

Pokud k zahradničení příliš netíhneme, můžeme zkusit s dětmi vyrobit ptačí krmítko a pozorovat pak v zimě ptáčky. Na internetu lze dohledat také klíče k jejich určování. A boomem posledních let je stavba hmyzích hotelů. Díky nim pomáháme hmyzu a opylovačům k přežití, a když se nám poštěstí, některé z nich můžeme pak pozorovat i zblízka (např. vložíme-li do jedné buňky skleněnou zkumavku). Zkrátka fantazii se zde meze nekladou.

Spoustu návodů s vysvětlením a praktickými ukázkami, jak vytvořit přírodní prostředí v místě, kde přebýváme s dětmi, najdete například na: www.mb-eko.cz/hlavni/stranka/prakticke-namety-pro-cinnost-s-detmi. Tak hurá do toho!

Tirís