Základní pravidla dodgeballu

V minulém vydání Mozaiky jsme vám přinesli první část seriálu o dodgeballu a o tom, kam si napsat o dodgeballové sady. Tentokrát si přiblížíme základní pravidla tohoto netradičního sportu, jehož podstatou je během zápasu vyhrát co nejvíce setů vyřazováním soupeřů za pomoci míčů.

Fair play
Dodgeball je sport rychlý a dynamický. Hráči proto nečekají na to, jestli je rozhodčí upozorní, ale hrají fair play, vždy jednají podle svého nejlepšího svědomí a sami v případě vyřazení odcházejí ze hřiště.

Hřiště
Dodgeballové hřiště má na délku 16–18 m a na šířku 8–9 m. Tým se může pohybovat mezi základní čárou a neutrální čárou na soupeřově polovině hřiště, viz plánek. Přešlap je i dotyk čáry a vede k vyřazení.

Týmy
Nastupují proti sobě dva týmy v počtu šesti hráčů. Dalších až šest hráčů může být na střídačce. Střídat se však může pouze mezi sety. Kolem své poloviny hřiště může mít každý tým dva hráče, kteří se nazývají podavači.

Míče
Používají se speciální, vypolstrované míče, které připomínají volejbalový míč, ale se kterými vybití neštípe.

Hra
Hraje se na dva poločasy po patnácti minutách hrubého času a v každém poločase probíhají sety. Set trvá tři minuty nebo do vyřazení všech hráčů. Pokud se ani jednomu týmu nepodaří během setu vyřadit všechny hráče, vítězí tým, který má po skončení setu více hráčů v poli. Za vítězství v setu tým získává 2 body, za remízu oba týmy po jednom, za prohru 0.

Začátek hry
Na začátku setu se rozmístí pět míčů na středovou čáru, a to tak, že se jeden míč umístí do středu hřiště a 1,5 m a 3 m na obě strany od něj se umístí míče zbylé. Před začátkem setu rozhodčí vyzve hráče k seřazení povelem: „Teams, line up!“ [:Týms, lajn ap:]. Hráči se seřadí za základní čáru, které se nesmějí dotýkat. Poté rozhodčí zavelí: „Teams ready! [:Týms redy:]. Rozhodčí vyčká vteřinu a zapíská. Následuje úvodní rush [:raš:], což je sprint směrem ke středové čáře za účelem získání míčů. Dva míče nalevo jsou vašeho týmu, dva napravo soupeře a o prostřední se „bojuje“. Hráči běžící pro středový míč však nesmějí přešlápnout středovou čáru ani se nesmějí soupeře záměrně dotknout. Mohou se soustředit pouze na míč. Jakmile týmy získají míče, musejí je dostat za svou útočnou čáru. Jakmile se jim to podaří, míče jsou živé a může se s nimi bít.

Útok
Útok probíhá hozením míče. Hráči se snaží zasáhnout soupeře, což se nazývá hit. Tým, který má na své straně více míčů, musí útočit. Útok musí proběhnout do pěti vteřin. Poté nastává zdržování hry, které si vysvětlíme příště.
Hozený míč je živý, dokud se nedotkne země, takže jsou vyřazeni všichni hráči, kterých se míč během letu dotkl. Hit nastává i v případě, že se míč dotkne části úboru nebo vlasů soupeře. Každý hod musí být snahou zasáhnout soupeře.

Obrana
Hráči mohou míč chytat. Pokud je míč chycen, což se nazývá catch [:keč:], pak je hráč, který míč hodil, vyřazen a pokud tým, jehož hráč míč chytil, nehraje v plném počtu, může se jeden hráč vrátit do hřiště. Hráč se může bránit míčem. To se nazývá blokování. Blokovaný míč je však pořád živý, takže pokud hráč odblokuje míč do sebe nebo do jiného hráče, jde o hit, a pokud neproběhne catch, zasažení hráči jsou vyřazeni.
Chcete si tuto hru vyzkoušet a zúčastnit se prvního pionýrského dodgeballového turnaje? Napište si o dodgeballovou sadu na anna.novakova@pionyr.cz. Bližší informace najdete na webu pionyr.cz/dodgeball.