Pro vedoucí: Začínáme s Ideály

Příchod nováčků do oddílu je mimo jiné první příležitostí představit jim pionýrské hodnoty vtělené do sedmi Ideálů. Samozřejmě ale nikdo „nevybalí“ na první schůzce seznam Ideálů a nezačne ho dětem předčítat. K čemu by to bylo? Přece pokud oddíl podle Ideálů žije, přibližujeme je dětem od prvních okamžiků vším, co děláme.

V začátcích ale přeci jen jeden hraje prim. To, jak se dokážeme otevřít novým členům, přijmout je, ale také vlídně představit pravidla a mantinely tak, aby je přijali – to je pořádná zkouška z Ideálu Přátelství.

Možná při vzájemném „oťukávání“ přijde vhod námět na hru s lehce prapodivným názvem Vamberk – Žamberk: Děti si sednou do kruhu a představují obyvatele dvou vesnic (Vamberk a Žamberk), kteří se potkávají večer v krčmě. Jak to bývá, začnou se mezi sebou urážet (ale decentně, např. máš uši jako lopaty, vlasy jako dráty, hlas jako kachna apod.). Pak jim ale krčmář pohrozí, že se mají chovat slušně, nebo je všechny vyhodí. V tu chvíli se kolečko rozběhne znovu, ale každý musí to, co dřív pohanil, pořádně pochválit. 🙂

Jakub