Začíná Šuškanda

Scéna, která jistě proběhla na mnoha z našich táborů: Děti po večerce svítí ve stanu, hlídka nikde. Vedoucí si všimne a jde se podívat, nachází osazenstvo stanu i hlídku šepotající a hihňající se při čtení časopisu. Tiskovina je zabavena a shromáždění rozpuštěno – a nedlouho nato se nad časopisem sesednou vedoucí a s podobným smíchem pročítají rubriky jako „Tenkrát poprvé“… Jenže čtou si je i děti, zajímá je to – a pokud jsou mezi našimi dětmi i ty, kterým je už …náct, tak se jich to i přímo týká. Nemá cenu si nalhávat, že ne.

Před pár lety (ročník 2010–2011) byl v Mozaice tématům souvisejícím se sexualitou věnován seriál „Nedejte se zaskočit“. Při přípravě začínajícího ročníku se do redakce dostala knížka nazvaná „Tohle není jen kniha o sexu“, jejíž autorkou je youtuberka vystupující pod jménem Chusita Fashion Fever. Možná si říkáte něco jako „To bude zase veledílo…“, ale nesuďte předem. Tahle knížka totiž skutečně mluví jazykem mladých lidí, ostatně tomu odpovídá věk autorky. Je jednoduchá, přímočará, názorná, vysvětlující – jak v textu, tak v ilustracích. A protože vedoucí je často ten starší kamarád, za kterým děti přijdou s věcmi, které se jim nechce říkat rodičům, takový pomocník se rozhodně může hodit.

V nadcházejících vydáních Mozaiky se proto v obdobných krátkých článcích budete potkávat s tématy jako orientace a pohlaví, začátky vztahu (máme rande), mužské tělo, ženské tělo… Budeme vykládat pojmy, vyvracet mýty a takzvané „urban legends“, bavit se o škatulkách a předsudcích…

Máte se zkrátka na co těšit. A jestli máte v této oblasti sami zajímavé poznatky, zkušenosti s dotazy dospívajících dětí anebo třeba tipy na publikace, tak se určitě ozvěte na mozaika@pionyr.cz.

Jakub