Za Blanickými rytíři

Lokace: Středočeský kraj

Představení: Masiv Blaníku tvoří dva zalesněné skalnaté vrchy Velký Blaník (638 m n. m.) a Malý Blaník (580 m n. m.). My se v našem putování po keškách vypravíme na Velký Blaník, který je nejvyšším vrcholem Mladovožické pahorkatiny. Blaník je součástí chráněné krajinné oblasti CHKO Blaník (z roku 1981, 40 km2). Pod kopci se nachází obec Louňovice pod Blaníkem a protéká řeka Blanice (přítok Sázavy).

Blaník je opředen mnoha nejrůznějšími pověstmi, z nichž některé mají původ již v keltských dobách. Hlavní legenda vznikla v 15. století mezi prostými lidmi na základě události, kdy bylo až zázračným způsobem na jihovýchodním úpatí Blaníka, u vesnice Býkovice, poraženo nepřátelské vojsko.

Podle pověsti uvnitř hory odpočívá vojsko, které čeká, až bude českému národu nejhůře. Jeho velitelem je sám patron země české svatý Václav. Ve chvíli, kdy bude naše vlast v největší tísni, zazelená se suchý dub na Blaníku a pramen pod ním vydá tolik vody, že se studánka přeplní a voda poteče až po stráni dolů. Pak se v hoře otevře tzv. Veřejová skála, rytíři uvnitř se probudí z hlubokého spánku a pod vedením knížete Václava vyrazí proti nepřátelům, porazí je a v Čechách nastane opět klid a mír.

Geocaching:

Do Louňovic pod Blaníkem se dostanete autobusem z Prahy, Kolína, Benešova či Vlašimi. Když se vydáte z Louňovic po silnici směrem k Blaníku, první jednoduchá mikrokeška, kterou si můžete odlovit, je Pod Blanikem II, Krizek pod kastanem (GC5EEC3), tu hned následuje Pod Blanikem (Under Blanik hill) (GC1K3WF). Budete-li ještě pokračovat dál v cestě po silnici a jste fandové do geologie, určitě si zaskočte do malého lomu na blanickou ortorulu odlovit GeoKBR 1 – Velky Blanik (GC4R84Y), která je součástí série geologických lokalit Geoparku Kraj blanických rytířů. A teď se vraťte kousek zpět a hurá nahoru na horu.

EarthCache Geologie Blaniku / Blanik Geology (GC237FA) sice žádnou krabičku nenabízí, za to se dozvíte něco o geologii a pro její zapsání musíte splnit zadané úkoly. Pokračujte dál do kopce a určitě si odlovte Lesni poklady #8 Buciny na Velkem Blaniku (GC38Y1R). Tato keška je součástí bonusové série „Lesní poklady“, když najdete všech 13 keší ze série, budou z vás znalci podblanických lesů. Krásné buky a kamenné moře, to je to, co vás čeká na cestě k vrcholu hory Blaník.

Mysterka Jan Ocko z Vlasimi the second Archbishop of Prague (GC1JWG0) a nalezení skály v podobě hlavy tohoto druhého pražského arcibiskupa a prvního českého kardinála může možná dát někomu zabrat, ale stojí to za to. Nedaleko najdete i tradičku EU Blaník Cache (GCJPCZ) ve velikosti regular. Tam už se nějaký pěkný poklad určitě schová. Odměnou může také být už jen pár kroků vzdálená 30 metrů vysoká dřevěná rozhledna z roku 1941 postavená ve tvaru husitské hlásky. Byla vybudována Klubem českých turistů na místě otevřené dřevěné 20 metrů vysoké rozhledny z roku 1895, která se zřítila v roce 1936. Když je dobrá viditelnost můžete z ní dohlédnout k vrcholům Šumavy nebo spatřit Prahu a vysílač Cukrák.

Slepici skala (9 let geocachingu 3.5.2009) (GC1QVGR) je zajímavá nejen svým tvarem, ale i tím, že zde byl vytěžen místními kameníky základní kámen pro Národní divadlo. První kámen se však do základů Národního divadla nedostal, protože neměl správné rozměry. Byl tedy vezděn do jedné z louňovických budov, kde jej můžete vidět dodnes. Je u něj keška Puvodni kamen pro Narodni divadlo (GC1M1Z6), kterou můžete odlovit v Louňovicích spolu s dalšími louňovickými keškami.

Cestou na Veřejovou skálu se zastavte u tradičky BLANIK NEZNAMY II – Blanicka studanka (GC2A8QE), která vás zavede ke studánce evidované v národním registru pramenů a studánek. Verejova skala (GC1H9XM) je podle pověsti místem, kterým lze vstoupit do útrob Velkého Blaníku a navštívit svatováclavské vojsko. Svou blanickou sbírku můžete rozšířit o BLANIK NEZNAMY III – sv. Frantisek, Pisen tvorstva (GC2AKT7). A touto keškou naše putování po Velkém Blaníku končí.

Máte-li ještě trochu času, vypravte se na protější Malý Blaník, kde jsou uloženy keše Maly Blanik kaple (GC10M4W), GeoKBR 2 – Maly Blanik (GC4R86W) a Lesni poklady #9 Sutove lesy na Malem Blaniku (GC38Y3G).

Přejeme hezký lov.